Täna avalikustas Rahandusministeerium 2005. aasta suvise majandusprognoosi, mille kohaselt kasvab Eesti majandus tänavu 6,5 protsenti.
Tuleval aastal kasvab majandus 6,6 protsenti. Veebruaris prognoosis Rahandusministeerium samadeks näitajateks vastavalt 5,9 ja 6,2 protsenti.
Rahandusminister Aivar Sõerd ütles pressiteate vahendusel, et majanduskasvu prognoosi tõstmiseks annab alust majanduse oodatust soodsam olukord. ?Majanduskasvu veab peamiselt eksport, mis on vähendanud ka jooksevkonto defitsiiti. Prognoosime sel aastal jooksevkonto puudujäägiks 10,4 protsenti SKP-st ja 2006. aastal 9,6 protsenti,? ütles Sõerd. Eelmisel aastal oli jooksevkonto defitsiit 12,7 protsenti SKPst.
Tarbijahindade kasvuks ootab Rahandusministeerium tänavu 3,6%, kasv peaks 2006. aastal pidurduma ja jõudma 2,6 protsendini. Inflatsiooni kiirenemist on esmajoones mõjutanud mootorkütuse hinnatõus, aga ka elektri ja eluasemeteenuste kallinemine.
Majanduse kiire areng toob kaasa positiivsed tendentsid tööjõuturul. 2005. aastal on oodata tööhõive kasvu 0,6 protsendi võrra ja töötuse määra vähenemist 9,3 protsendini. Peamisteks hõive kasvu allikateks on töötlev tööstus ja kaubandus, kuid ka transpordi- ja ehitussektor.
2005. aasta seitsme esimese kuu maksude ülelaekumine ja majandusprognoosi paranemine lubavad Aivar Sõerdi kinnitusel suurendada 2005. aasta eelarve mahtu 55,2 miljardi ja 2006. aasta eelarve mahtu 60,8 miljardi kroonini. ?Tänu sotsiaalmaksu oodatust paremale laekumisele saame katta haigekassa defitsiidi sel ja tuleval aastal ning vähendada mõlemal aastal pensionikindlustuse puudujääki. Uue prognoosi kohaselt kujuneb 2007. aastasse ülekantava pensionikindlustse reservi mahuks 530 miljonit krooni. Varasema prongoosi kohaselt oleksid reservid täismahus kulunud 2006. aasta defitsiidi katteks,? tõdes rahandusminister.
Sotsiaalmaksu on sel aastal seitsme kuu jooksul laekunud 61 protsenti eelarves planeeritust. Rahandusministeerium prognoosib sotsiaalmaksu ülelaekumiseks sel aastal 1,1 miljardit krooni ja järgmisel aastal ligi 1,5 miljardit krooni.
Täpsem info 2005. aasta suvise majandusprognoosi kohta <#http://www.fin.ee/index.php?id=263=http://www.fin.ee/index.php?id=263>.
Seotud lood
Investeeringud kestlikesse lahendustesse hõlmavad enamat, kui oleme seni harjunud mõtlema, rääkis LHV jaepanganduse ettevõtete finantseerimise osakonna juht Marko Kiisa.