Elektripirn, mikrolaineahi, Post-it© Notes ja paljud teised uuendusideed sündisid inimese peas, mitte ajurünnakus. See seab kahtluse alla arvamuse, et ajurünnak annab loomingulisemaid tulemusi võrreldes üksi mõtlemisega. 1980. aastatel tõestasid psühholoogid, et ajurünnak hoopis takistab inimestel loomingulisust.
Oluline põhjus, miks rühm väheloominguline on, tuleneb rühmatöös individuaalse panuse lahustumisest. Selle tulemusel keskenduvad inimesed ajurünnakus vähem ülesandele ja mõttetööle ning tegelevad kõrvaliste asjadega.
Rühm on negatiivne. Inspiratsiooni üks oluline eeldus on hirmu puudumine negatiivse tagasiside ees. Hinnangutevaba ajurünnakut on väga raske, kui mitte võimatu saavutada, mistõttu inimesed annavad tahtmatult negatiivse alatooniga tagasisidet teiste ideede kohta.
Rühm segab mõtlemist. Üksteise mõtete kuulamine nõuab aega. Kui üks räägib, ei saa teine rääkida. Kui kellelgi tuleb hea mõte ja ta selle välja ütleb, katkestab ta teiste vaba mõttevoolu, vähendades sellega tõenäosust, et keegi tuleb tõeliselt originaalsele ideele.
Rühm ei suurenda loovust. On selgunud, et teiste ideede kuulamine ei suurenda inimestel loomingulisust, kuigi just ?teiste turjal ratsutamise? efekti peetakse ajurünnaku põhiväärtuseks.
Rühm ei keskendu kvaliteedile. Mida rohkem on laua ümber inimesi, seda suurem on tõenäosus, et kannatab uute ideede kvaliteet. Selle üks põhjus on vastutuse hajusus. Samuti on rühmal kalduvus keskenduda ühiselt teadaolevale infole, eirates ühele või vähestele inimestele teadaolevat.
Loominguline õhkkond on selline, kus inimesed töötavad pühendunult igaüks oma nurgas. Nad kohtuvad vahetevahel, et ideid vahetada ja arendada. Tark organisatsioon mõistab, et loovad ideed sünnivad inimese peas ja nende elluviimine toimub koostöös.
Uudse idee väljamõtlemises on kesksel kohal inspiratsioon. Inspiratsiooniseisundi eelduseks on hajus tähelepanu, vaba mõttevool ja paljude tähendusväljade üheaegne aktiveeritus.
Selline seisund tekib inimesel, kui tema ajukoore aktiivsus on madal, parema ajupoolkera aktiivsus aga suurem kui vasakul ja frontaalsagara aktiivsus madal.
Nende kolme tingimuse täitmine pole mõeldav ajurünnakus, vaid segamatult omaette mõeldes.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.