Nagu teada, on kõige ohustatum ja ebaturvalisem valdkond arvutitehnoloogias hetkel WLAN ehk traadita võrgud. Olukorda ei paranda ka asjaolu, et uueks traadita võrkude tehnoloogiaks valiti Inteli 802.11i. See baseerub WEP-standardeil, mis iseenesest juba auklikud on. Võibolla ongi see WEP-standardite läbitilkumine peamine põhjus, miks Hiinas on loodud oma WLAN-standard WAPI - mis senistel, esialgsetel andmetel paistab vettpidav. Süsteemi autor on erafirma nimega IWNCOMM ja Hiina on otsustanud seda edasi arendada ja siseriigis lähimal ajal kasutusele võtta.
Hiinlaste mure avalike võrkude turvalisuse pärast on tuntud. Suurema meediatähelepanu osaliseks saavad tavaliselt küll juhtumid, kus selle riigi traditsiooniline suhtumine "tugev tüvi ja nõrgad oksad" tundub kitsendavat üksikisiku vabadust netis tegutseda.
Ometi on internetiga seotud muredel ju olemas teinegi külg. On teada, kuivõrd ebaturvaline on olukord praegu avalikus võrgus. Mõnigi kord jääb lausa mulje, et see ebaturvalisus on teadlikult loodud, võimaldamaks teatud struktuuride poolset järelevalvet netikasutajate üle. Eesti-sugusel väikeriigil pole siin suuri võimalusi asju ümber korraldada. Kuid näiteks Hiina võrgupiirile hakkab vist tõepoolest kerkima müür, millel mõnevõrra mõju on.
Rahvusvaheline standardiorganisatsioon ISO on hiinlaste WAPI-le esimesel katsel küll keeldunud andmast ametliku standardi staatust (eelistati ebaturvalisel WEP-tehnoloogial põhinevat USA toodet 802.11e, mis on kaugemale välja arendatud ning tuntum). Teadaolevalt kavatseb Hiina siiski WAPIt ka rahvusvaheliselt tutvustada ja turustada.
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!