Arengufondi nõukogu üheksast liikmekohast saab valitsus kaks, Riigikogu viis ja rektorite nõukogu kaks kohta.
Tüli on lahvatanud kahe valitsuse koha pärast. On kaks varianti, kas lisaks Edgar Savisaarele pääseb rahakraanide ligi keskerakondlasest haridusminister Mailis Reps või rahvaliitlasest rahandusminister Aivar Sõerd.
Sõerdi hinnangul tahetakse teda ebaõiglaselt välja puksida, sest algselt pidi saama nõukokku kolm ministrit. Nüüd otsustas majandusministeerium ühe koha anda rektorite nõukogule.
Sõerdi hinnangul peaks ta kindlasti nõukogusse kuuluma. "Olen seisukohal, et kuna fondi põhitegevuseks on riskikapitali investeeringute tegemine, siis peaksid selle nõukogusse kuuluma kindlasti just need valitsuse esindajad, kes selles valdkonnas on võimalikult kompetentsed - rahandusminister ning majandus- ja kommunikatsiooniminister," selgitas ta.
Valitsuse meedianõunik Martin Jaško rääkis, et majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tegi valitsusele ettepaneku nimetada Arengufondi nõukogusse Edgar Savisaar ning haridus- ja teadusminister Mailis Reps. "Valitsus ei ole seda teemat veel arutanud ega otsust langetanud," sõnas ta.
Seni ainsana majandusministeeriumile nõukogu liikmete kohta ettepaneku teinud rektorite nõukogu soovib näha nõukogus Tartu Ülikooli rektorit Jaak Aaviksood ja Tallinna Tehnikaülikooli rektorit Peep Sürjet.
Viiest Riigikogu nimetatavast liikmest peavad kaks kuuluma Riigikokku ning kolm olema ettevõtluse ja üldsuse esindajad.
Riigikogu majanduskomisjoni esimees rahvaliitlane Mart Opmann tõdes, et kui fondi moodustamine jääb valimisjärgsesse aega, hakkab uus võimustruktuur tõenäoliselt aastaid loodud seadust otsast peale ümber tegema. Opmann lubas, et järgmise nädala algul hakkab komisjon kandidaatide üle nõu pidama.
Opmanni sõnul on teaduse ja majandusega seotud huvigruppidelt ning riigikogulastelt laekunud kümmekond ettepanekut. "Näiteks on pakutud Indrek Neivelti, Erik Terki, Jaan Männikut, Tõnu Grünbergi, Richard Villemsit," loetles ta.
Opmanni hinnangul võiksid avaliku elu tegelastest nõukogu liikmed olla laia pilguga visionäärid. "Kuna see oli valitsuse ja Isamaaliidu loodud eelnõu, võiks üks nõukogu liige olla koalitsioonist ja teine opositsioonist," lisas ta.
Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv riigikogulane Taavi Veskimägi ütles, et ei toeta poliitikute nimetamist nõukokku. "Kui fond politiseeritakse, siis on vähetõenäoline, et ta suudab mingeid laiemaid ühiskonnale kasulikke ideid välja pakkuda ja aidata neid ka ellu viia," sõnas Veskimägi. "Teha mingi poliitiline kehand ja anda talle üllaste eesmärkide kattevarjus hulk raha valimiste eel jaotamiseks on kindlasti halvim, mis juhtuda saab."
Autor: Airi Ilisson
Seotud lood
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.