Tallina börsi alternatiivturg alustab juba
2007. aasta keskel, aasta lõpuks loodetakse turule meelitada kuni kuus
ettevõtet.
"Kokku on vaja viia inimesed, kellel on raha, ning inimesed, kellel on raha vaja," sõnas Tallinna börsi tegevdirektor Kalle Viks eile toimunud Äripäeva "Gaselli konverentsil". Ta ütles veel, et alternatiivturu loomise põhjus on investorite ja ettevõtete suur huvi selle vastu.
"Rikkamad erainvestorid ning riskikapitalistid tahaksid investeerida väikestesse kiiresti arenevatesse ettevõtetesse ning see motiveerib ka kasvusooviga ettevõtteid turule tulema," sõnas Viks.
Alternatiivturu loomine oli pikka aega seaduseaukude taga kinni, kuid aasta keskpaigaks on juriidiline pool korras ning avatakse kõiki Baltimaid kaasav OMXi alternatiivturg.
"Me võime iseloomustada väärtpaberibörsi, vabaturgu ja alternatiivturgu näiteks hotellitärnidega, me võime liigitada neid turisti-, äri- ja esimeseks klassiks. Alternatiivturgu ei saa vaadata kui midagi ebaprestiižset, vaid esimest sammu tõeliselt eduka börsiettevõtte suunas," sõnas Viks.
Börs majanduse jahenemist ei karda. Viksi sõnul tekitab see just situatsiooni, kus ettevõtetel võiks olla vaja lisakapitali, mida alternatiivturg ka pakub.
"Ettevõtete huvi on väga suur, kõik ei taha võtta laenu, vaid tahavad kapitaliseerida ettevõtte muudmoodi. Eriti oluline on alternatiivturu teke ettevõtetele, kellel on plaanid börsiga suuremad kui kiire raha hankimine, ehk uuest turust tekib ka hüppelaud liikumaks kas või börsi põhinimekirja," rääkis Viks.
Börsi tegevdirektor lisas, et kui tahetakse teada saada ettevõtte tegelikku väärtust, tuleb see tuua börsile, sest lai investorite ring näitab ettevõtte tegeliku hinna kätte.
Eilsel "Gaselli kongressil" esinenud Photopointi asutaja ja omanik Urmas Kiisk sõnas, et Photopointile praegu alternatiivturu abi vaja ei ole.
"Meil on kindel omanikering ning seda me laiendada ei soovi," sõnas Kiisk, kuid lisas, et mõnele ettevõttele on see väga hea võimalus oma tegevuse laiendamiseks.
"Samas annavad ka pangad väga head laenu, mis on ehk lihtsam lahendus," mainis Kiisk.
Mainori omanik Ülo Pärnits kommenteeris, et tal on olnud mõtteid seoses börsiga, kuid praegu on veel vara neist rääkida. "Alternatiivturu tekkimine on kindlasti kogu Eesti majandusele kasulik. Väikesed firmad saavad tõmmata endale lisakapitali ja kasvada. See on võimalus nii noorematele kui ka vanematele firmadele," sõnas Pärnits.
Seotud lood
Nädal tagasi, 19. novembril jõustusid
alternatiivturu käivitamise eelduseks olevad Eesti väärtpaberituru seaduse
muudatused ning finantsinspektsiooni kinnitatud alternatiivturu First North
reglement.
Hansabank Marketsi aktsiaturgude osakonna
juhataja Lauri Lindi sõnul võiks alternatiivbörsile esimese hooga tulla 5-6
ettevõtet.
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!