Jukose eksjuhid Mihhail Hodorkovski ja
Platon Lebedev ootavad Tšitas teist kohtuprotsessi, kus Venemaa prokuratuur
süüdistab neid firmast 13 miljardi dollari ebaseaduslikus väljaviimises ja
rahapesus.
"Lähiajal esitame neile uued süüdistused," ütles Venemaa peaprokurör Juri Tšaika.
Protsess tahetakse pidada kaugel Tšitas, et see võimalikult vähe tähelepanu pälviks. Kuid selle algus sõltub Moskvas Basmannõi kohtus käivast protsessist, mis oli eilseni katkestatud ühe kohtualuse põgenemise tõttu. Süüdimõistva otsuse korral võib Jukose juhtide senine kaheksa-aastane vanglakaristus pikeneda 15 aasta võrra.
Tuntud Euroopa õigusfirma SJ Berwini partner David Golberg hindab teist protsessi prokuratuurile väga tähtsaks. "Juhul kui prokuratuur saavutab kuritegelikult saadud tulude pesemises süüdimõistva otsuse, on tal lihtsam ligi pääseda Jukose ja selle emafirma Group Menatep Ltd (GML) välismaistele varadele ja pangakontodele," ütles ta Vedomostile. Ja varasid pole sugugi vähe, sest eelmisel nädalal hindas Jukose pankrotihaldur Eduard Rebgun nende suuruseks 22 miljardit dollarit.
Uus protsess keskendub Jukose tütarfirmadele Fargoil ja Ratibor. Süüdistuse kohaselt on Jukoses toodetud nafta müüdud aastail 2000-2003 soodushinnaga ehk 45 dollarit tonn neile kahele firmale, mis olid registreeritud Mordva ja Evengimaa maksusoodustuspiirkonnas. Need müüsid nafta edasi 150 dollariga, vahesumma aga suunasid välismaistesse maksuparadiisidesse. Videtavalt tegi firma seda maksude optimeerimiseks, kuid prokuratuuri hinnangul on tegemist 13 miljardi dollari riisumisega ning rahapesuga 8,5 miljardi dollari ulatuses.
Prokuratuuril on õnnestunud kätte saada kaks olulist tunnistajat, kellele pannakse suuri lootusi. Endiste Jukose tipptöötajatena on nad oma olukorra kergendamiseks lubanud anda tunnistusi Hodorkovski vastu.
Üks peatunnistaja on 32aastane Antonio Valdes-Garcia, kes on Venemaal sündinud ja kellel on nii Vene kui ka Hispaania kodakondsus. Garcia on endine Fargoili tegevjuht. Koos Ratibori eksjuhi Vladimir Malahhovski ja endise Jukose juhtkonna liikme Vladimir Pereverziniga oli tal selle aasta algul alanud Moskva Basmannõi kohtus protsess, kus prokurör nõuab kõigile 11aastast vanglakaristust. Sellest heitunud Garcia põgenes teda valvanud miilitsate käest, mistõttu protsess oli eilseni katkestatud.
Valdes-Garcia oli vahepeal Hispaanias, kuid 2005. aasta juunis naasis Venemaale, kus talle lubati ülestunnistuste eest kergemat karistust. Uurimise ajaks jäeti ta OMONi valve alla, kust ta 2005. aasta augustis üritas esimest korda põgeneda, kuid murdis jalaluud. Uus põgenemiskatse selle aasta algul kandis aga vilja.
Teine tähtis tunnistaja on 41aastane Aleksei Golubovitš, kes tegi Hodorkovskiga koostööd 1980. aastate keskpaigast peale ja oli aastail 1998-2000 Jukose strateegilise planeerimise juht ja finantsdirektor. 2000. aastal ta lahkus Jukosest ja asus juhtima maaklerifirmat Russkije Investorõ, kuid talle jäi 4,5% Jukose emafirma GMLi aktsiatest. 2003. aastal aastal põgenes ta Suurbritanniasse, kust Venemaa prokuratuur nõudis ta väljaandmist. Edasi läks ta Itaaliasse, kus ta vahistati, kuid Toscana kohus ei andnud teda Venemaale välja. 2005. a peale oli ta Interpoli tagaotsitavate nimekirjas.
Tänavu jaanuaris naasis Golubovitš kodumaale, kus ta saabumisel kinni võeti.
Tema Venemaale tuleku kohta on mitu versiooni. Enda sõnul olevat ta tulnud Moskvasse ühe Jukose eksjuhi Juri Golubevi matusele. Golubev suri hiljuti Londonis, kuid maeti Moskvasse. Golubev oli samuti üks võtmetunnistajaid.
Teise versiooni kohaselt olevat ta nõustunud tunnistusi andma põhjusel, et tal tekkis vastuolu teiste GMLi aktsionäridega, kes sundisid teda 2005. aasta oktoobris oma 4,5protsendilise aktsiapaki ebasoodsalt maha müüma.
Ajalehele Moskovski Komsomolets antud intervjuus ütleb Golubovitš hoopis, et Venemaale tuleku põhjuseks on mitu kallaletungi temale ja tema perele. Ta väitis, et nende taga on Jukose endine aktsionär Leonid Nevzlin, kes olevat püüdnud teda elavhõbedaga mürgitada.
Seotud lood
Eksklusiivintervjuu! Vene kunagise
naftahiiu Jukose endine finantsjuht Bruce Misamore andis eile telefoniintervjuu
ajakirjale Profit, mille autor edastas aripaev.ee-le.
Muuhulgas läheb märsis haamri alla viis
rafineerimistehast ja 400 000 barreli suurune nafta päevatoodang, vahendas BBC
News.
Moskva kohus mõistus kaks endist pankrotis
naftakompanii Jukose juhti süüdi 13 miljardi dollari ehk 156 miljardi krooni
omastamise, vahendas RIA Novosti.
Tänase oksjoni naftakompanii Jukos
pankrotivarale võitis erilise üllatuseta Vene riigi kontrolli all olev
naftakompanii Rosneft.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.