USA meedia teatel vaidlevad sealsed analüütikud parasjagu selle üle, kas Ameerika kinnisvaraturg on jõudnud omadega põhja või tuleb järgmine aasta veelgi halvem.
Kinnisvara hinnad ei tõuse enamikus Ameerika piirkondades enam senises tempos ja mitmel turul on oodata hinnalangust. Eriti puudutab see uuselamuid, millele ennustatakse aasta jooksul 13%-14% suurust hinnalangust. Ennustatakse, et pikaajaliste laenude intressimäärad kasvavad ja üha sagedamini võetakse tagatis laenu katteks.
Samuti ennustatakse, et äripinnad üllatavad tänavu tõusuga, hoolimata eluasemeturu nõrgenemisest. Nagu Eestiski, on ka USAs tööjõupuudus, mis mõjutab samuti äripindade turgu.
SEB Eesti Ühispanga analüütik Hardo Pajula tõdes, et USA kinnisvaraturg on üks peamisi maailma majanduskonjunktuuri lähitulevikku mõjutavaid faktoreid. Samas on SEB Grupi ökonomistide ühine seisukoht, et maailmamajanduse väljavaated jäävad tänavu soodsaks ning USA majanduskasvu aeglustumise mõju muule maailmale on tagasihoidlik.
"Isiklikult arvan, et olulisemalt kui USA majandusest lähtuv tegurite kogum mõjutab Eesti kinnisvaraturgu lähiajal meie Skandinaavia võlausaldajate käitumine," lisas Pajula.
Ka Ober-Hausi Kinnisvara tegevdirektor Taavi Ojala hinnangul ei mõjuta USA kinnisvaraturu jahtumine Eestit oluliselt. "Eesti kinnisvaraturgu mõjutab praegu enim meie juhtivate finantseerimisasutuste krediidipoliitika," ütles Ojala.
Teiseks suureneb surve hindadele siis, kui ostuotsuseid hakatakse edasi lükkama, mõeldes, et homme on odavam kui täna. "Hindade jätkuvat kuni sajaprotsendilist aastast kasvu ükskõik millises kinnisvaraturu sektoris ennustada pole enam majanduslikult põhjendatud. Olen endiselt mõõdukalt optimistlik ning usun hindade püsimisse ja mõõdukasse tõusu, kuid mitte suurde hinnalangusesse," sõnas Ojala.
Nagu Eestis, nii on ka USAs kinnisvara hinnad üles ajanud suuresti spekulatsioon.
Mõnedel turgudel tõusid hinnad kuni 50%. Kuid kui intressimäärad kerkisid ning lõhe sissetulekute ja hinnatõusu vahel süvenes, ei leidnud mitte kõik spekulatiivsel eesmärgil soetatud elamud ostjaid.
Fedi aseesimees Donald L. Kohn ütles eelmisel nädalal Atlanta Rotary klubis, et kuigi esialgsed märgid näitavad eluasemeturu stabiliseerumist, ei pruugi põhi veel käes olla, arvestades just suurt müümata majade hulka.
Samamoodi on ehitajad ostnud viimastel aastatel julgelt maatükke, et kuumast kinnisvaraturust kasu lõigata. Nüüd on investorid sunnitud ootama või kinnisvara turule panema, kus on juba niigi suur pakkumine, ning see on viinud hinnad allapoole.
Nii märkis USA Kinnisvaramaaklerite Liidu vanemanalüütik Lawrence Yun BusinessWeek.comile, et turg läks 2005. aastal pööraseks ning praegused muutused pühivad pildilt vaid spekulandid.
"2007. aasta ei ole küll kinnisvaraturul suurepärane aasta, aga vaevalt läheb ta ka ajalukku kui üks hullemaid," järeldas BusinessWeeki online-väljaanne.
Autor: Airi Ilisson
Seotud lood
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.