Tallinna lähistele Saue valda
meditsiinitarvete steriliseerimistehase rajanud AS Steri kaebab kohtusse
keskkonnaministeeriumi, kes keeldus ettevõttele kõikide seatud tingimuste
täitmisest hoolimata tegevusluba andmast.
ASi Steri juhataja Jaanus Pikani sõnul venitab keskkonnaministeerium tahtlikult ettevõttele tegevusloa andmisega, mis toob seisvale tehasele igapäevaselt suurt majanduskahju, kirjutas Postimees.
«Kaebus on kohtule kohe teele minemas, lisaks saatis meie välisaktsionär Göran Hellers toimuva kohta märgukirja peaministrile,» rääkis ta.
Mullu jaanuaris väljastas keskkonnaminister Villu Reiljan ettevõttele loa steriliseerimiseks kasutatava radioaktiivse koobalti isotoobi installeerimiseks ja hoidmiseks. Sellega kinnitas minister tehase vastavust projekteeritud normidele ja kavandatava tegevuse ohutust.
Muudetud loa tegevuse alustamiseks oleks AS Steri pidanud keskkonnaministri kehtestatud korra kohaselt saama 30 päeva jooksul pärast tehase kiirgusvarjestuse kontrollimist, kuid selle asemel algatas minister aprillis keskkonnamõjude hindamise.
«Meie kaebus ütleb, et ministril polnud õigust tegevusloa väljastamisest keelduda,» selgitas Pikani. «Kuigi seadus ei näegi meie tegevusala puhul ette keskkonnamõjude hindamist, oleks minister ikkagi saanud seda nõuda alles pärast loa väljastamist.»
Tüli vältimiseks lasi AS Steri siiski koostada keskkonnamõjude aruande, mille uus keskkonnaminister Rein Randver mullu novembris tagasi lükkas.
Pikani sõnul esitas ministeerium absurdseid täiendavaid nõudmisi, nagu võimaliku lennukatastroofi või terroriakti mõju hindamine tehasele.
«Teadaolevalt on hinnatud steriliseerimiskeskuste keskkonnamõjusid vaid korra, nimelt USAs Havail, kus keskus püstitati peaaegu rahvusvahelise lennujaama territooriumile,» märkis Pikani.
Selle uuringu tellis ja rahastas Steri juhataja sõnul kohalike elanike muret arvestades USA valitsus. «Kokkuvõttes leiti, et isegi elava liiklusega lennuvälja naabruses on tõenäosus, et lennuk tehasesse kukub, üks 5000 aasta kohta ja see pole oluline oht,» ütles ta.
Pikani sõnul takistab ministeerium Steri tegevust selgelt poliitilistel põhjustel – lähenevate valimiste eel ei soovi minister tegevusloa andmisega enda peale tõmmata ärahirmutatud elanike pahameelt.
Seotud lood
Kuigi AS Steri väidab, et kiiritustehase
tegevus ei mõjuta ümberkaudsete kruntide turuväärtust, kinnitavad
kinnisvaraspetsialistid vastupidist, kirjutas Päevaleht Online.
Saue valla elanike vastuseisu pälvinud
meditsiiniseadmete desinfitseerifirma ASi Steri aktsionäri Rein Lehtmetsa sõnul
on omanikud arutanud advokaatidega kahjunõude esitamist seoses kiirgustegevusloa
venimisega.
"Kui midagi juhtub sellise tasemega
kiirgusallikaga, siis tagajärgede likvideerimiseks läheb vaja rahvusvahelist
abi," ütles päästeameti kriisireguleerimisosakonna juhataja Jaan Tross Eesti
Päevalehele.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.