Venemaa president Vladimir Putin algatas
viimaste aastate suurima korruptsiooni vastase võitluse riigis, peale seda kui
raport hoiatas, et korruptsioon võib hävitada kogu valitsussüsteemi.
Altkäemaks on osa Venemaa ärielust. Novembris avaldatud raporti kohaselt peavad Venemaal tegutsevad ettevõtjad arvestama umbes 7% käibest korrumpeerunud ametnike kinnimaksmiseks.
Kampaania kujutab endast hulka radikaalseid meetmeid, mis peaks piirama ametnike pistise võtmist, kirjutas The Independet. Üks meetmetest on näiteks kaamerate paigutamine ametnike kabinettidesse, et kindlustada pistisevõtu keeldu.
Üks kampaania osa kutsub inimesi üksteise peale kaebama, mis on üpris vastuoluline arvestades riigi kommunistlikku minevikku. Informaatorite võrk ja spetsiaalsed antikorruptsiooni komiteed luuakse kõigis ametiasutustes. Lisaks luukase vihjetelefon, kuhu saab teatada altkäemaksudest. Muuhulgas saadetakse ametnikud sundkorras eetika koolitusele, et muuta nende mõttemaailma.
Ka asutakse uurima juhtumeid eriti korrumpeerunud liikluspolitseid ja luukase selleks eraldi üksus.
Kampaaniale järgnevad hoiatused korruptsioonid ja suuremate juhtumite avalikustamine.
Altkäemaks on sageli osa venelase igapäeva elust, seda pakutakse polistele, et säilitada juhiluba, arstile ravi eest, sõjaväele, et vältida armeekohustust ja vastuvõtukomisjonis, et ülikooli pääseda.
Kampaania taustal on nagu kirss koogi peal eilne kohtuotsus, millega eemaldati ametist Vladivostoki linnapea, kes kuritarvitas ametiseisundit ja keda süüdistatakse vähemalt 250 000 dollari (kolme miljoni krooni) seadusevastases omastamises.
Seotud lood
Kuigi Peterburi omavalitsus kinnitas juba
juulis keskvalitsuse antikorruptsiooniprogrammi, ei ole seda täitma asutud,
kirjutas Delovoj Peterburg.
Vene president Vladimir Putini uus
meediaseadus, mis näeb ette meedia ja interneti kontrollimiseks uue
superagentuuri loomist, tekitab muret Vene ajakirjanikele, kes näevad selles
vabaduse piiramist ainsana tsensuurimata internetis.
Eile avaldatud raporti kohaselt on
korruptsioon Venemaal nii laiaulatuslik, et kui koheselt midagi ette ei võeta,
ähvardab see riigi stabiilsust, kirjutas The Financial Times.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.