Valgevenes reede õhtul toimunud naftajuhtme
avarii tagajärjel jõkke sattunud diislikütusest jõudis osa Daugava jõge mööda
Lätisse.
Leke tekkis 375 millimeetrise läbimõõduga naftajuhtme torude ühenduskohal ning selle tagajärjel sattus Daugavasse suubuvasse Ulla jõkke umbes 100 tonni diislikütust. Valgevene päästeteenistused paigutasid jõkke seitse rida ujuktõkkeid ning suutsid kokku koguda suurema osa kütusest, kuid mingi osa sellest jõudis Daugavasse, vahendas ETV 24 Läti uudisteagentuuri LETA.
Läti keskkonnaameti direktori Vilis Avotinsi sõnul võib kiirusega kaks ja pool kilomeetrit tunnis veepinnal allavoolu liikuv kütuselaik jõuda Daugavpilsi esmaspäeva õhtul või teisipäeva hommikul.
Avotinsi hinnangul ei jõudnud Lätisse üle ühe tonni kütust, kuid selle täpse koguse saab kindlaks teha alles pärast kokkukogumist. Läti tuletõrje- ja päästeameti töötajad paigutavad selleks Daugavpilsi lähedal jõele tõkkeid.
Kütuse merrejõudmist pidas Avotins võimatuks isegi siis, kui seda Daugavpilsi juures kokku koguda ei õnnestu, sest selle teele jääb hüdroelektrijaama tamm ja veehoidla, kus reostusega saab kergemini toime tulla kui jõel. Õhuke õlikiht veel ei ole kaladele ohtlik, kuid praegu ei ole teada, kuidas mõjub reostus veelindudele.
Purunenud naftajuhe, mis kulgeb Valgevene territooriumil 1800 kilomeetri pikkuselt, kuulub ühele Vene kompaniile.
Seotud lood
Läti peaminister Aigars Kalvitis teatas
täna, et kavatseb kaevata Valgevene Daugava reostamise pärast kohtusse.
Venemaa valitsus otsustas anda
naftaveoettevõttele Transneft loa ehitada naftajuhe Läänemere Primorski sadamani
selle asemel, et ehitada toru läbi Valgevene.
Uus tehas peab katma ligi veerandi Läti
autokütuse vajadustest, kuid konkurendid sellesse ei usu, kirjutas Eesti
Päevaleht Online.
Eesti Päästemeeskond abistab Läti päästjaid
õlireostuse likvideerimisel.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.