Venemaa presidendi Vladimir Putini loodud
autoritaarne süsteem, mis kardab värvilisi revolutsioone, on otsustanud
valimiste eel juba eos lämmatada kõik tänavameeleavaldused, ent pinge
kasvab.
"Venemaa on muutunud poolautoritaarseks riigiks, mis tähendab, et ta võib opositsiooni alla suruda, kuid mitte hävitada. Kuid see annab opositsioonile üksnes jõudu juurde," iseloomustas Venemaa olukorda poliitikatehnoloogiate keskuse analüütik Aleksei Makarkin.
Valitsev režiim kardab kõige rohkem, et Venemaal hakkab toimuma midagi sellist nagu hiljuti Ukrainas, Gruusias, Kõrgõzstanis, kirjutas Äripäev. Seetõttu ei taheta lasta opositsioonijõude tänavatele. Putini-vastased jõud on olemas, aga nad on killustatud ja ühiskonnas üksikuna üsnagi marginaalsed. Kremli jõuvõtted ergutavad neid ühinema.
Möödunud nädalavahetusel kutsusid oma pooldajaid rahumeelsele meeleavaldusele Moskvas ja Putini kodulinnas Peterburis nii opositsioonilise Teise Venemaa liider Garri Gasparov, ekspeaminister Mihhail Kasjanov kui ka äärmusliku natsionaalbolševike organisatsiooni juht Eduard Limonov. Nad kuulutasid, et ei taha elada Putini juhitavas politseiriigis. Moskvas oli 4000 meeleavaldajat laiali ajamas 9000 märulimiilitsa ning OMONi võitlejat. Nii suurte jõudude väljatoomisega väiksearvuliste liberaalide vastu näitab Venemaa tegelikku palet, mis muutub järjest rohkem Valgevene sarnaseks, leiavad analüütikud.
"Sellise meeletu jõu kasutamine on kriminaalakt ja põhiseaduse rikkumine ning see tõestab Kremli juhtide arulagedat paranoiat," ütles marsis osalenud ja kaua aega võimule lähedal olnud mees, president Putini endine majandusnõunik Andrei Illarionov.
Euroopa Liit mõistis Venemaa võimude käitumise selgelt hukka. "Sellise liialdatud jõu kasutamine on murettekitav ja sündmusi kajastada püüdvate meedia esindajate arreteerimine on lubamatu," ütles ELi eesistujariigi Saksamaa kantsleri pressiesindaja. "Ootame Venemaa valitsuselt selgitusi."
47 mld dollarit olid Venemaa otsesed ja portfelliinvesteeringud 2006. aastal, kasvades aastaga 2,5 korda.
304 mld dollarit oli 2006. a lõpul välisvaluutareserv, mis annab Hiina ja Jaapani järel maailmas 3. koha.Seni on Putin lubanud ameti üle anda oma soosikule, kelle rahvas tema suurt populaarsust arvestades sõnakuulelikult heaks kiidab. Enne seda peetavatel parlamendivalimistel loodavad Putini pooldajad võtta duuma taas oma kontrolli alla. Et põhipartei Ühtne Venemaa ei suuda seda ülesannet ilmselt täita, luuakse selle kõrvale häältepüüdjaks teine erakond Õiglane Venemaa.
Putin pole teinud midagi, et välja juurida riigiaparaadis vohavat korruptsiooni ning on edutanud võtmepositsioonidele endised kolleegid KGBst ja Peterburi linnavalitsusest.
Seotud lood
Venemaa majandus on aasta esimeses
kvartalis kiirenenud, liikudes 7,9% aastase kasvu tempos.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.