Sotsioloog Juhan Kivirähk leiab, et
pronkssõduri teisaldamise järel lahvatanud rahutustega kaotas valitsus kodanike
usalduse ja ühiskonna turvatunde, ühtlasi nõuab Kivirähk peaminister Andrus
Ansipi tagasiastumist.
Kivirähk ei õigusta laamendajaid, süütajaid ja rüütajaid, nad on kahtlemata kurjategijad. "Kuid nende kuritegevuse vallandumisel on oma kindel põhjus. Nende kurjategijate “ämmaemandaks” on Eesti Vabariigi valitsus eesotsas peaminister Andrus Ansipiga," kirjutas sotsioloog Eesti Päevlehe arvamusartiklis.
Eestis oli tarvis pronkssõduri kaitsjaid kuidagi naeruvääristada, seepärast lastigi nad ülesärritatult lahti Pärnu maanteele, kus neil võimaldati mitme tunni vältel segamatult rüüstata ja laamendada. Samal ajal garanteeriti videokaadritega toimunu maksimaalselt laialdane levi.
Kivirähk leiab, et vandaalide ja rüüstajate tegevus aitas valitsusel langetada kiiret otsust pronkssõduri eemaldamiseks, nii õnnestus oskuslikult ära vahetada põhjus ja tagajärg.
"Pealegi – üks suurepärase ideega võidetud lahing ei tähenda veel, et suudetakse võita kogu sõda. Oma naeruväärses võitluses ühe monumendiga saavutas valitsus küll võidu, kuid ta kaotas samal ajal midagi palju olulisemat ja väärtuslikumat – kodanike usalduse ja ühiskonna turvatunde," lisas ta.
"Ma arvan, et ühiskonna sisemise stabiilsuse hävitamise ja Eesti rahvusvahelise maine kahjustamise pärast peaks peaminister Andrus Ansip ametist lahkuma!" arvas Kivirähk.
Seotud lood
Noorte seas populaarse veebilehekülje
rate.ee looja Andrei Korobeinik ütleb tänase Äripäeva kolumnis, et peaminister
Andrus Ansipi eesmärk oli teravdada suhteid Venemaaga.
Riigikogu infotunnis kerkis kolmapäeval
üles sotsioloog Juhan Kivirähki personaalküsimus, kui reformierakondlane Igor
Gräzin andis selgelt mõista, et rahvusvahelises kaitseuuringute keskuses töötav
teadur ei sobi oma ametisse, kirjutas Postimees.
Eelmisel neljapäeval Tallinnas Tõnismäel
alustatud väljakaevamistele ja valitsuse käitumisele sellele järgnenud rahutusi
maha surudes on Äripäeva hinnangul veel vara lõplikku hinnangut anda.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.