Ida-Virumaa ettevõtete juhid kardavad
Venemaa majandussanktsioone, öeldes, et toimunu võib mõjutada kõiki Eesti elu
valdkondi.
ASi Nitrofert peamiseks tooraineks oleva Venemaa gaasi võimaliku hinnatõusu kohta arvas ettevõtte juht Aleksei Nikolajev, et vaevalt seda juhtub, sest Eesti Gaasil on hinnavalemit puudutavad lepingud ning ilmselt ei hakata ühele ettevõttele, sealhulgas Nitroferdile hinda tõstma. Rohkem teeb muret transiidi tulevik, kirjutas Põhjarannik.
"Kui asi jõuab äärmuseni - naftasaaduste või muude raudteed pidi veetavate kaupade transiidi vähendamiseni miinimumini -, siis oleme meie nende sanktsioonide pantvangid, sest voogude vähenedes tõusevad tariifid," selgitas Nikolajev. "Sama on ka operatsioonidega sadamates, sest kui mahud vähenevad, siis ilmselt tekib terminalide pidamise mõttekuse küsimus. Loomulikult mõjutab see kõiki ettevõtteid, ka meid. Meie kaubal on üldvoos väike, kuid siiski oma osa: me laadime ööpäevas peaaegu tuhat tonni toodangut. Autodega pole seda mõeldav vedada."
Velsicol Eesti direktor Tatjana Bondarenko oli samuti transiidi pärast mures. Kui see suunatakse Eestist mööda, kui see ei lähe läbi Eesti sadamate, siis mõjutab see majandusolukorda - tõusevad hinnad, sealhulgas ka tehase jaoks.
"Me ei ole otseselt Venemaaga seotud, me ei saa sealt peamist toorainet, kuid igal juhul võivad tagajärjed ka meie tehase jaoks negatiivsed olla," sõnas Bondarenko.
Venemaaga teevad äri veel mitmed ettevõtted - Silbet, Ahtme vagunikoostetehas jt -, üldiselt aga loodavad ettevõtjad, et arukus võidab ja peagi saab Venemaaga taas normaalseid majandussuhteid pidada.
Ajakirjanduses on teatatud, et Venemaa riigiduuma delegatsiooni juht, riigiduuma veteranide komitee esimees Nikolai Kovaljov arvab, et Eesti-vastaste majandussanktsioonide kehtestamine poleks mõttekas. Kovaljov teatas, et otsus sanktsioonide kohta tehakse pärast tagajärgede hoolikat kaalumist.
Seotud lood
Paar aastat tagasi Venemaa kaupmeestega sidemed
sõlminud Nõo lihatööstus ja Rannu vallas töötav juustutööstus ei saa praegu oma
kaupa partneritele saata, kirjutas Tartu Postimees.
Kalevi juht Oliver Kruuda tunnistas, et
Kalevi jaoks on Venemaa turg suletud. Kordunud 1998. aasta, kui ka Venemaa turg
sulgus, nentis Kruuda.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?