Suprema Varahalduse strateeg Peeter Koppel
ütles kommentaariks võimaliku Hiina börsimulli lõhkemise kohta, et
madalad intressimäärad soosivad erainvestorite hordide rünnakut kohalikule
aktsiaturule ostma A-aktsiaid.
Aripaev.ee küsimusele, kas Hiina börsimulli lõhkemine võiks ka Eestile midagi kaasa tuua, vastas Koppel, et sellele küsimusele vastamiseks peab lahkama veidi Hiina-maania hingeelu. "Esiteks on tõepoolest Hiina ettevõtetes toimunud tõsised strukturaalsed muutused. Hiina firmad on viimaste aastatega muutunud oluliselt efektiivsemateks ja kasumlikemateks. Seega on aktsiate hinnatasemete tõusule olemas olnud ka mõningane fundamentaalne põhjendus. Teiseks supleb Hiina likviidsuses. Madalad intressimäärad soosivad erainvestorite hordide rünnakut kohalikule aktsiaturule ostma A-aktsiaid. Kolmandaks on mainitud erainvestorite hordid – erakordselt ebaratsionaalsed ning nende motivatsioon aktsiate ostuks on - aga tõuseb ju. Viimase kahe aasta tõus on tekitanud olukorra, kus ollakse minetanud igasugune reaalsustaju".
Kui aga reaalsustaju kaotsi läheb, toonitas Koppel, on oht mulli tekkimiseks ning loomulikult ka lõhkemiseks tõepoolest olemas. Selge on see, et aktsiahinnad on õigustatud tasemetest Hiinas jõudsalt ette jooksnud.
"Minu süda ei luba rääkida soovitavas toonis turust, mille hinna ja kasumi (P/E) suhte tase on 40 juures. Seda vaatamata sellele, et pannes praeguse maania ajaloolisesse konteksti, võib turg veel jupi maad üles söösta. Sealse kohaliku aktsiaturu ehk A-aktsiate tegemisi jälgiksin mina pigem turvalisest kaugusest," märkis Koppel.
Samas lisas ta, et kui on siiski soov Hiina-maanias osaleda, peaks seda tegema läbi Hongkongis kaubeldavatesse aktsiatesse paigutavate fondide, sest sealse turu keskmine P/E tase on 19 juures. Sisuliselt võib juhtuda, et Hongkongist saab sama ettevõtte aktsia (H-aktsia), poole odavamalt kui Shanghaist (A-aktsia). H-aktsiate suhtes julgeksin pikas perspektiivis olla suisa ettevaatlikult optimistlik.
Kuidas see meid mõjutab, püstitab strateeg uuesti küsimuse: "Hiinasse on siinsed investorid raha erinevate toodete kaudu paigutanud küll. Samas enamus riskidest on võetud siiski Hongkongi suunal, kus otseselt mullist rääkida ei saa".
Koppel märkis, et temal on raske Venemaal suurt ja kõikehõlmavat mulli näha. Enamasti kiputakse Venemaad vaatama kui tooraine börsi. See aga on mõnevõrra iganenud arusaam. "Jah, on küll ka selle sektori ettevõtteid, kus on veel väärtust järel, kuid peamine teema on siiski sisetarbimise kasv ning investeerimisbuum põhivarasse. Nendest võidavad aga väiksema kapitalisatsiooniga ning hoopis teiste sektorite ettevõtted. Lähiajal ei paista küll kuskilt, et Venemaa makropilt halvenema hakkaks ning isegi kui mingid sündmused tekitavad olukorra, mis vähendab arenevate turgude aktsiate atraktiivsust, siis lõppkokkuvõttes on võitjateks need turud, kus n-ö suur pilt on paigas. Venemaa on minu hinnangul üks neist turgudest," kommenteeris ta.
Kuid loomulikult, kui riskikartlikkus peaks globaalselt kasvama, siis saab oma vitsad kätte ka Eesti turg. Ei maksa unustada, kui väike ja ebalikviidne turg Eestis on. Mõni suurem tegija tõuseb hommikul halva tujuga, siis siinne turg juba reageerib, oli Koppeli kokkuvõte.
Seotud lood
Investeerimispanga Suprema
investeerimisspetsialistid rääkisid täna klientidele, et nad on 12 kuu lõikes
arenevate turgude suhtes positiivselt meelestatud.
Sel aastal on Londoni ja New Yorgi
börsidele oodata suurt hulka uusi Hiina ettevõtteid.
Shanghai börsi jõuline areng, kus börs on
aasta algusest tõusnud üle 80%, paneb juba paljusid Hiina börsimulli pärast
muretsema.
Suprema varahaldusstrateeg Peeter Koppel
ütles tänasel investeerimishommikul, et pingeline pole maailmas seis mitte
nafta, vaid bensiini osas.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.