Venemaa süüdistab Russnefti naftamiljardäri
kuritegudes, külvates investorite seas hirmu, et alguse on saanud uus
Jukose-skandaal.
Vene uurijad süüdistavad riigi suuruselt seitsmenda naftakompanii Russnefti juhti Mihhail Gutserjevit ebaseaduslikus äritegevuses. Süüdistused panevad muretsema investoreid, kes kardavad, et riik hävitab veel ühe energiakompanii, kirjutas Bloomberg.
"Gutserjevi osas on alustatud uurimist," ütles riigi siseministeeriumi uurimiskomisjoni esindaja Irina Dudukina. Tema sõnul ei süüdistata Gutserjevit siiski maksupettuses.
"Investorid kardavad, et kordub Jukose stsenaarium," ütles Moskva panga MDM Bank esindaja Mihhail Galkin.
Gutserjev jäi Putini administratsioonile jalgu, keeldudes firma müügist Kremli-meelsele ettevõttele ja ostes Jukose varasid.
Putin on riigi omastatud Jukose varasid kasutades muutnud riigi omandis Rosnefti riigi suurimaks toornafta tootjaks. Jukos läks pankrotti ja selle varad müüdi oksjonitel pärast seda, kui riik väitis, et ettevõte korraldas 30 miljardi dollari suuruse maksupettuse. Jukose endine omanik Mihhail Hodorkovski kannab praegu maksupettuse eest vanglakaristust. Mees on ise öelnud, et teda karistati Putini-vastasuse tõttu.
Gutserjevilt ei ole meedia juhtumiga seoses kommentaare saanud. Russnefti asepresident Eduard Sarkisovi sõnul on Gutserjev puhkusel. Ettevõtte juhile aga võidakse esitatud süüdistuste põhjal määrata maksimaalselt viis aastat vangistust.
Russnefti kolme juhti süüdistatakse 7,7 miljardi rubla väärtuses naftapumpamiskvoote ületava toornafta müümises.
Gutserjev asutas Russnefti 2002. aastal ja tegi ettevõttest enne Jukose hävimist Venemaa suuruselt kaheksanda naftakompanii. Varem juhtis Gutserjev Slavnefti, mille omanikud on riigifirma Gazprom naftatootmisüksus ja BP Plc Venemaa üksus TNK-BP.
Seotud lood
Tänane Jukose Moskva peakorteri müük täna
lõpetab naftaettevõtte pankroti.
Jukose Tambovi ja Belgorodi oblastites
asuvad tehased müüdi oksjonil 3,56 miljardi rublaga (1,6 mld kr) Vene
riigifirmale Rosneft, vahendas Lenta.ru.
Itaalia energiagigandi Eni tütarfirma
osutus võitjaks pankrotistunud Vene hiigelkompanii Jukose varade müügiks
korraldatud teisel oksjonil.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.