Juba olemasolevad investeeringud Venemaal
on mõistlik müüa oma Vene äripartneritele, sellisele järeldusele jõudsid
ettevõtjad ja eksperdid Eesti Tööandjate Keskliidu ning investeerimispanga
GILD Bankers korraldatud diskussioonis.
Esimene Eesti Tööandjate Keskliidu ning investeerimispanga GILD Bankers korraldatud „Tööandja meistriklass“ keskendus Eesti-Vene majandussuhetele muutunud olukorras.
"Kujunenud olukorras on otseinvesteeringutel Eestist Venemaale lähiaastatel liiga suur risk, mida tasub mitu korda kaaluda; juba olemasolevad investeeringud on mõistlik müüa oma Vene äripartneritele ning kolmandaks - praegu suurte tagasilöökide all kannatav transiidisektor kosub lähitulevikus viiendiku võrra väiksemale tasemele, kui enne sanktsioonide algust. Mõne kuu taguse perioodi taastumist ettevõtjad ei ennusta," olid kõlama jäänud kolm peamist mõtet.
"Eesti tööandjad, kes osalesid meie diskussiooniklubi koosolekul, hindavad esilekerkinud pingete mõju isegi tõsisemaks ja pikaajalisemaks, kui see praeguses meediapildis paistab. Kahe riigi vahelistes poliitilistes suhetes jääb toimunust märk maha kümneteks aastateks. Samas leidis osavõtjate toetuse arvamus, et sanktsioonid on ajutise iseloomuga, mida senini on kannustanud Vene ametnikkonna ja poliitilise eliidiga seotud ettevõtjate soov konjunktuurist poliitilist ja majanduslikku kasu lõigata. Ettevõtjad ja eksperdid leidsid, et pingete eskaleerumine on olnud Vene Föderatsiooni teadlik poliitika ning teatav selginemine nii poliitilistes kui majandussuhetes oleks toimunud ka ilma pronkssõduri teisaldamiseta," kommenteeris üritust Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo Kriis.
Meistrikklassi moderaator Raivo Vare leidis, et majandussuhete jahenemist Ida suunal tuleb vaadata kui tugevate võimalust ning alanud turu ümberjagamine on võimaluseks neile ettevõtjatele, kes pole end seni saanud soovitud määral teostada.
"Kujunenud olukorra taustal ei tasu kindlasti Venemaad strateegiliste äripartnerite nimekirjast kustutada. Ida suunal tegutsedes tuleb seda teha kõiki riske ja võimalusi hoolikalt kaaludes ning arvestades. Samas peaksid Eesti ettevõtjad oma investeeringud suunama ka teistele perspektiivikatele turgudele Ida-Euroopas ning esmajärjekorras laienema riikidesse, kus meisse soosivalt suhtutakse," lisas investeerimispanga GILD Bankers juhtiv partner Rain Tamm.
"Tööandja meistriklassi" diskussioonis esinesid Balti Venemaa Uurimise Keskuse direktor Vladimir Juškin, Eesti suursaadik NATO juures Harri Tiido, investeerimspank GILD Bankers juhtiv partner Rain Tamm, Vene investeerimispanga Solid Invest/Avanko juhtiv partner (Moskva – Peterburg) Grigori Tudarev, NG Investeeringud juhatuse esimees Jüri Käo. „Tööandja meistriklass“ on Eesti Tööandjate Keskliidu diskussiooniklubi, kus räägitakse ettevõtjatele aktuaalsetel teemadel.
Seotud lood
Ärimees Urmas Sõõrumaa ütles venekeelsele
majandusuudiste portaalile dv.ee, et müüb oma
suurosalused Venemaa turvafirmades Alfa Nord ja A-N Holding.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.