Telekommunikatsioonifirma TeliaSonera juht
Anders Igel saab vallandamise eest kahe aasta palga ulatuses hüvitist, kokku
13,6 miljonit Rootsi krooni ehk ligi 23 miljonit Eesti krooni, selgus Telia
2006. aasta majandusaruandest.
Summale lisandub veel ka pensionikindlustusmakse. Anders Igelsi pensionilemineku iga on 60 aastat ning 60. kuni 65. eluaastani saab ta riigilt kuni 70% oma põhipalgast ehk 4,8 miljonit Rootsi krooni (8 miljonit Eesti krooni) aastas. Pärast 65. eluaastat hakkab Igel saama pensioni 50% ulatuses põhipalgast ehk 3,4 miljonit Rootsi krooni (5,7 miljonit Eesti krooni) aastas, kirjutas Rootsi majandusportaal di.se.
Kokku saab Igel 2006. aasta eest 17,7 miljonit Rootsi krooni ehk pea 30 miljonit Eesti krooni. Tema põhipalgale (6,8 miljonit Rootsi krooni ehk 11,4 miljonit Eesti krooni) lisandub kokku 2,8 miljoni Rootsi krooni (4,7 miljoni Eesti krooni) jagu hüvitisi. 2006. aasta pensionimaksed aga on koguni 8,1 miljonit Rootsi krooni (13,5 miljonit Eesti krooni).
Rootsi finantsinspektsiooni andmetel kuulub Anders Igelile 33 696 TeliaSonera aktsiat. Aastal 2006. sai Igel oma osaluse eest 200 000 Rootsi krooni (334 000 Eesti krooni) dividende.
Seotud lood
Põhjamaine telekomihiid, Eesti Telekomi
emaettevõte Telia Sonera jõudis suve alguses Läti valitsusega kokkuleppele, et
saab endale 100% Lattelecomi aktsiatest, loobudes LMTst. Nüüd aga on Lätis
tekkinud plaanile vastuseis.
Eesti telekomi suuromaniku, Soome-Rootsi
ühisettevõte TeliaSonera otsustas eile toimunud nõukogu koosolekul vallandada
tegevjuhi Anders Igeli alates 31. juulist.
Sellest, et Rootsi riik müüs maha tüki oma
osalusest TeliaSoneras, teenivad müüki korraldavad pangad rahandusminister Mats
Odelli sõnul kokku 10,8 miljonit Rootsi krooni ehk üle 18 miljoni Eesti
krooni.
Rootsi valitsuse otsus müüa maha
telekomihiid Telia Sonera on riigi parlamendis sattunud kriitikatule alla.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.