Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti
Tööandjate Keskliit pöördusid täna Tallinna linnavolikogu ja linnavalitsuse
poole palvega loobuda plaanist kehtestada ebaõiglased alkoholimüügi
piirangud.
Ettevõtlusorganisatsioonide hinnangul on piirangutest saadav kasu ebaproportsionaalne kahjuga, mida kava toob ettevõtetele, teatasid organisatsioonid.
"Kavatsus piirata alkohoolsete jookide jaemüüki kauplustes alates kella 20.00 piiraks liialt tarbijate õigusi ning kitsendaks ebaproportsionaalselt kauplejate põhiseadusega tagatud ettevõtlusvabadust. Müügipiirangu kehtestamine kujutab endast äriühingute ettevõtlusvabaduse olulist riivet. Tegemist on ulatuslike piirangutega, mis meie arvamuse kohaselt on ebaproportsionaalsed. Õiguse üldpõhimõtete kohaselt aga peavad kitsendused olema proportsionaalsed saavutatava avaliku hüvega," seisis pöördumises.
Pöördumises leitakse, et linnavalitsusel koostöös riigi korrakaitseorganitega on olemas kõik õigusriigile vajalikud vahendid korra tagamiseks - suurendada politseipatrullide arvu, kontrollida alkoholi kättesaadavust alaealistele jaekaubanduses ning tõsta teadlikkust alkoholi kahjulikust mõjust tervisele läbi preventiivsete tegevuste. Seetõttu ei ole nende sõnul alkoholimüügi piirangud vajalikud.
Lisaks kaupmeeste õiguste rikkumisele pöörasid alla kirjutanud linnaisade tähelepanu otsuse majanduslikule mõjule. "Koos alkoholiga müüakse enamuses üle 20.00 lahti olevates kauplustes ka muid toidu- ja esmatarbekaupu. Müügipindade ja -lettide eraldamine nii väikestes kui suurtes kauplustes, mis võimaldaks jätkata mittealkohoolsete kaupade müüki, nõuab suuri investeeringuid ning on mõningatel juhtudel tehniliselt võimatu," kirjutasid nad.
Sellistel puhkudel võib juhtuda, et ettevõtjad sulgevad kauplused varem. Niisugune "samm aga piiraks oluliselt seadusekuulekult käituvate tarbijate valikuid, vähendaks töökohti jaekaubanduses, vähendaks turismisektori atraktiivsust, suurendaks varimajanduse osakaalu, piiraks ettevõtlusvabadust ning tõenäoliselt ei too kaasa soovitud mõju alkoholismi vähendamisel".
Lisaks tõid organisatsioonid välja, et Tallinnas kavandatav rangem müügipiirang tekitaks ebavõrdset konkurentsi Tallinna ja ülejäänud Eesti vahel, seades Tallinna kauplejad põhjendamatult halvemasse konkurentsiolukorda.
Ettevõtlusorganisatsioonid soovivad oma taotluses, et enne otsuse tegemist kaasatakse aruteludesse nii ettevõtjate katusorganisatsioonid kui ka Eesti Kaupmeeste Liit ja Toiduainetetööstuse Liit.
Ühtlasi tegid organisatsioonid pöördumises ka varem mainitud kompromissettepaneku kehtestada alkoholi jaemüügi keeld alates kella 22.00. S.o 1 tunni võrra varasema võrreldes praegu kehtivaga.
Ettevõtluse keskorganisatsioonide avaldust toetavad ka Eesti Kaupmeeste Liit ja Eesti Toiduainetööstuse Liit.
Seotud lood
Eesti Õlleliidu esimees Cardo Remmel teatas
saadetud kommentaaris, et Eesti alkoholitarbimise statistika teevad kõrgeks
turistide ostud.
Väikekaupmehed soovitavad Tallinna
volikogul loobuda alkoholimüügi piirangute kehtestamisest ja kaasata
müügipiirangute välja töötamisse ka kaupmehi.
Harjumaa Omavalitsuste Liit
(HOL) pöördus täna kirjaga valitsuse poole ettepanekuga muuta seadusi nii,
et alkoholi jaemüüki oleks võimalik piirata kogu riigis ühtedel alustel.
Reformierakonna fraktsioon ei toeta tänasel
linnavolikogu istungil arutlusele tulevat eelnõud, millega linnavalitsus soovib
alkoholimüügi keelata õhtul kella 20.00st hommikul 8.00ni, teatas
fraktsioon.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.