Itaalia teadlased mängisid
viinamarjaistandustes taimedele klassikalist muusikat, et taimed kiiremini
kasvaks.
Mõte sellest, et muusika võib mõjutada taimekasvu ei ole uus, küll on see esimene katse viia muusika taimede juurde vabasse õhku Sangiovese viinamarjataimede juurde, millest toodetakse kuulsat Toskaana Chiantise maakonnaveini. Itaallased tegid katseid piltilusas istanduses Il Paradiso di Frassina, kirjutas Wired.
Helide mõju taimedele sõltub nii sagedusest, muusika valjusest kui ka muusika kestvusest. Aastal 2001 leidsid Hiina teadlased, et madalsageduslikud helid ei kahjusta taimede rakustruktuuri, pigem ergutab see ensüüme, suurendab ainete liikuvust läbi rakumembraani ning hoogustab DNA replikatsiooni.
2006. aastal pandi Itaalias kõlarid noorte puutünnides kasvavate viinamarjaväätide lähedale, samuti prooviti istanduse teises osas muusika mõju vanemate taimede peal. Taimi jälgiti maist detsembrini, mil kätte jõuab puhkeolek. Mõõdeti klorofüllide ja nitraatide sisaldust, samuti mõõdeti gaasianalüsaatoriga fotosünteesi ja aurumise kiirust.
"Helid mõjuvad viinapuudele, eriti võrsetele kasulikult," ütles Florence ülikooli põllumajandusprofessor Stefano Manusco. "Muusikat nautinud taimedel oli rohkem lehti, seda nii viinamarjaistanduses, kui ka tünnides kasvavate taimede puhul. Vaikuses arenesid taimed aeglasemalt."
Istanduseomanik paigaldas oma viinamäele kõlarid juba kuue aasta eest, lootes sel moel lahti saada viinamarju kahjustavatest putukatest. Peagi märkas omanik, et muusikahelide saatel hakkasid taimed varem vilja kandma. Repertuaaris olid Mozart, Haydn, Vivaldi ja Mahler. Muusikat tulvas taimedele ööpäevaringselt.
Enne käesoleva teaduseksperimendi algust rikastas istanduseomanik repertuaari bluusi, kantri ja loodushelidega, seda oma naise ja tütre nõudmisel, kes teevad aias helide keskel iga päev tööd.
Kui seni on helideta võrdlustaimed kasvanud laboritingimusis, siis tuleval aastal on kavas eraldada osa viinamarjaaiast helibarjääridega, et saaks muusikaga ja muusikata kasvavaid taimi korralikult võrrelda.
Manusco sõnul ei saa nad veel päris kindlalt väita, et muusikal on taimedele soodne mõju, aga vähemalt neil endil ei lähe kunagi katseid tehes igavaks. Klaas veini on alati käeulatuses.
Seotud lood
Punaveinisõbrad - terviseks! Klaas
punaveini päevas võib ära hoida eesnäärmevähi, selgus värskest uuringust.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.