Punaveinisõbrad - terviseks! Klaas
punaveini päevas võib ära hoida eesnäärmevähi, selgus värskest uuringust.
USAs Seattle's asuva Fred Hutchinsoni vähiuuringute keskuse teadlased avastasid, et mehed, kes jõid nädalas neli kuni seitse klaasi punaveini haigestusid pea poole harvemini eesnäärmevähki, kui need, kes veiniklaasist ära ütlesid, teatas Reuters.
Ajakirja Harvard Men's Health Watch juuninumbris ilmuv artikkel põhineb 1456
Kardad vähki? Lootusetus teeb asja hullemaks 40-60-aastase mehe seas tehtud uurimusel, muuhulgas taheti teada ka andmeid alkoholitarbimise kohta.
Esmapilgul näisid tulemused olevat sarnased paljude varasematega - ei ilmnenud seost vähiriski ja alkoholitarbimise vahel. Kuid seejärel võtsid teadlased vaatluse alla erinevad alkohoolsed joogid ja tulemus oli üllatav - veini joomine vähendas eesnäärmevähi riski.
Kui võrreldi punast ja valget veini, oli punasel rohkem eeliseid - isegi väike kogus alandas vähiriski.
Õllega oli vastupidi. Meestel, kes kaheksa aasta jooksul jõid nädalas 35 või rohkem õlut, oli suurem oht haigestuda eesnäärmevähki.
Taas leidis kinnitust asjaolu, et suurem haigestumise risk oli meestel, kelle peres oli varem eesnäärmevähki esinenud ning ka neil, kes olid ülekaalulised, suitsetasid või olid tumeda nahavärviga.
Teadlased oletavad, et veini soodne toime on keemiline - teistes alkohoolsetes jookides pole flavonoide ja resveratroli. Neil ainetel on antioksüdantsed omadused ning mõned neist tasakaalustavad meeshormooni androgeeni, mis stimuleerib eesnääret.
Kuid teadlaste sõnul oli see uuring liiga väikene selleks, et hakata eesnäärmevähi ärahoidmiseks veini soovitama.
Tegelikult on see üks järjekordne teade sellest, et punase veini joomine võib olla tervisele kasulik. Talvel teatasid Hollandi teadlased, et veinijoomine võib pikendada mehe eluiga ning mullu teatasid Ameerika teadlased, et vein suudab infarkti puhul kaitsta ajukahjustuse eest.
Kuid arste hoiab veinisoovitusi jagamast hirm: patsient võib oletada, et kui pisut veini on hea, siis rohkem võib olla isegi veel parem.