1995. aastal lõi Microsoft kõvasti
trummi.
Rolling Stonesi laul "Start Me Up" osteti reklaamiks(väidetavalt teenis bänd selle väikese laenamise eest 8-14 miljonit dollarit). Laul pidi vihjama Start-nupule, mida arvutikasutajad varem polnud oma silmaga näinud. New Yorgis Empire State Buildingule ilmus Windowsi logo. Kõik see pidi tõmbama tähelepanu Windowsi uue operatsioonisüsteemi Windows 95 tulekule tänasel päeval 12 aastat tagasi.
Kuigi Windows 95 polnud esimene Windowsi operatsioonisüsteem (meenutagem 3.1), kus kasutaja ja arvuti suhtluses polnud vaja käsurida, astus Windows 95 puhul Microsoft pika sammu eemale MS-DOSist.
Õigupoolest pandi Windows 95 puhul varem eraldiseisnud DOSi ja Windowsi tooted kokku nii, et kasutaja töölaual sellest mingit aimu polnud. Igatahes: arvutikasutajalt eeldas uus keskkond aina vähem, igaüks sai hakkama.
Windows 95ga koos välja ka esimene netilehitseja Internet Explorer, esialgu lisapaketis, mida sai eraldi osta. Aga see esimene IE maeti kiiresti maha. Ning hoopis Netscape Navigatorist sai veebilehitsejate turul liider.
Windows 95 oli pigem teerajaja sellele, mis oli edaspidi tulemas. 1998. aastal tuli välja Windows 98, seejärel Windows 2000, XP ning tänavu Vista.
Microsoft lõpetas Windows 95le tehnilise toe aastal 2001.
Seotud lood
Novaator hakkab avaldama väljavõtteid
selliste inimeste elulugudest, kelle rikkus põhineb eelkõige erialastel
teadmistel. Esimesena kuulub selliste hulka kes muu kui juba 13-aastaselt
arvutifriigina oma karjäärile aluse loonud Bill Gates. Novaator toob välja
eelkõige selle, kuidas teadmised, oskused ja riskimine võimaldasid luua eduka
ettevõtte.
Microsofti tegevjuht Steve Ballmer ütles,
et kui praegused arengud jätkuvad, on tuleval aastal samaks ajaks maailmas üle
miljardi Windowsiga arvuti.
Bill Gates ei esine avalikkusele just
sageli, eriti noortele. Oma 2000. aastal peetud kõnes Mt Whitney koolis
Californias pani Gates paika 11 koolinoortele mõeldud elureeglit, millele siiani
laialdaselt viidatakse.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.