Põhjala ja Balti börside emafirma OMXi üle
käib kõva rebimine USA Nasdaqi ja Dubai börsi vahel ning on üsna tõenäoline, et
ühest neist saab lõpuks uus omanik. Ent millist tulevikku nii erinevad kosilased
Põhjala pruudile pakuvad? Ja kummal on paremad väljavaated?
Araablaste tugev külg on raha, selles pole kahtlust. Nasdaqi esialgne (maikuu) pakkumine trumbati üle enam kui 13%ga ning ostusumma – neli miljardit dollarit - on Dubai börs valmis OMXi osanikele sularahas peo peale maksma. Ei mingeid aktsiaid aktsiate vastu nagu pakuvad jänkid. Eriti on taoline kaup meeltmööda riskifondidele, mis võistupakkumist haistes on kokku ostnud juba veerandi OMXi aktsiatest. Abielu Dubai börsiga avaks OMXile ukse Lähis-Ida kiire kasvuga turgudele, olles omakorda kild araablaste kasvuambitsioonides. Ja ambitsioonid on suured – tõusta vähemalt viiendale kohale maailmas, kui mitte esikolmikusse. Investeerimisraha rohkus võimaldab OMXi ostu järel vallutusi jätkata. Liit avaks uued turud OMXi kauplemistehnoloogiale ning firmast saaks globaalne suurus, mitte pelgalt USA börsikontserni väikevend Euroopas.
Nasdaq omakorda rõhub oma börsimaailmas juba välja kujunenud kaalukale positsioonile, heale renomeele ning selgetele äritavadele. Aktsiavahetuse teel saaksid OMXi osanikud USA börsikontserni aktsionärideks. Põhjala börsidele tähendaks liit Nasdaqiga suuremat likviidsust - kauge nurga ettevõtted muutuks investoreile paremini nähtavaks ning ameerika kapitali huvi kasvaks. Eriti suurt potentsiaali näeb Nasdaqi juht Robert Greifeld OMXi kiire kasvuga firmade alternatiivbörsil First North, mis võiks hakata konkurentsi pakkuma Londoni börsi AIM-nimekirjale. Veel peibutab USA tehnoloogiabörs perspektiiviga, et Nasdaqiga liidus kasvab Aasia ja Venemaa firmade huvi noteerida oma aktsiaid OMXi nimekirjades. Ranged börsireeglid, mis firmasid USA börsidelt eemale peletavad, OMXile ei laieneks. Sel nädalal Rootsis ja Soomes Nasdaqi pakkumise eeliseid selgitanud Robert Greifeld andis mõista, et jänkid võivad kaaluda ka pakkumise tõstmist. Praegu on see 3,7 miljardit dollarit.
Dubai börsi pakkumine, ehkki rahanumbris soodsam, on tekitanud omajagu skepsist. See ei ole Nasdaqi omast tingimata parem, leiab Rootsi tööstusperekonna Wallenbergide investeerimisfirma Investor, millele kuulub 10,7% OMXi aktsiatest. Kardetakse, et OMXi börsilt äraviimine ja aruandluskohustuse kadumine piirab oluliselt ülevaadet firmas toimuva üle. Maine võib alla käia ja firmad hakata börsilt lahkuma. Wallenbergidel on osalused paljudes OMXi firmades ja seega otsene huvi, et börsi hea renomee ja edu jätkuks. Kriitiline on ka OMXi juhatuse esimees Urban Bäckström, kes börsi erastamise ajal üheksakümnendatel aastatel oli Rootsi rahandusminister. Müük Dubai börsile, mille omanikuks on riik, tähendaks taasriigistamist. Ja miinus on seegi, et Dubai börs on väike, tundmatu ja alles noor.
Lõppeval nädalal said Dubai börsi edulootused pakkumisheitluses tõsise tagasilöögi. Nimelt otsustas Rootsi finantsinspektsioon, et araablased on OMXi aktsiad kokku ostes rikkunud Rootsi riigi seadusi. Teatud künnist ületades – ehkki mitte otseselt, vaid optsioonide kaudu, ei teavitatud vajalikke instantse õigeaegselt ülevõtuplaanidest. Tänaseks on see tehtud ja nii karistust ei järgnenud. Kuid Rootsi riik, mis peab hindama nn strateegiliselt tähtsa ettevõtte omanikuks pürgivate kandidaatide sobivust, andis mõista, et Rootsi seadusi rikkunud ettevõtte puhul võib tekkida probleeme. Samas on Rootsi firmade huvid Lähis-Idas kasvamas ning otsuse tegemisel tuleb valitsusel ka sellega arvestada.
Lõpuks võib kõik taanduda ikkagi rahale. Kui Dubai börs näiteks oma pakkumist nii järsult tõstab, et OMXi osanike kahtlused kaovad. Veel pole välistatud ka kolmas tee, kus OMX ja Nasdaq liituvad ning Dubai börs jääb oma „suurte taskutega” üheks investoriks. Põnevust jätkub.
Seotud lood
Katari riik teatas, et riiklik ettevõte
Qatar Holding LL investeeris OMXi.
Helsingi börsil noteeritud ettevõtetest on
üheksal ettevõttest kümnest ükskõik, kus nende aktsiatega kaubeldakse ehk kelle
omanduses on börs, selgus Soome majanduslehe Kauppalehti küsitlusest.
Täna selgusid Tallinna börsi emafirma OMXi,
Nasdaqi ja Dubai börsi läbirääkimiste tulemused. Dubai börs ja Nasdaq saavad
mõlemad OMXi omanikeks.
Dubai börsi plaanitud 4 miljardi dollarini
küündiv Põhjamaade aktsiaturu operaatori OMXi ülevõtutehing sattus neljapäeval
kahtluse alla, sest Rootsi finantsinspektsioon süüdistab Dubai börsi
seaduserikkumises.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.