Läänepoolne osa Suurest Hiina müürist on
kohati muutunud rusuhunnikuks ning võib asjatundjate arvates järgmise 20 aasta
jooksul täielikult kaduda.
Hävitustööd teevad liivatormid, mille põhjustajaiks olevat uudisteagentuuri Xinhua teatel inimesed ise. Põhjused on 1950. aastail Hiinas kasutatud ebamõistlikus põllupidamisviisis, mis viis mullaerosioonini ja sealt edasi kõrbestumisele. Kui taimi enam pole, muutub pinnase ärakanne veelgi lihtsamaks.
"Tormid kandsid pinnase minema, kuid ei tekitanud seeläbi mitte ainult kõrbestumist, vaid hakkasid aegamööda lõhkuma üht Hiina tähtsaimat mälestist," ütles arheoloog Zhou Shengrui.
Üks müüri ohustatumaid osi asub Minqini maakonnas Gansu provintsis, mis paikneb iidse siiditee läheduses. Erinevalt Pekingile lähemal paiknevast müüriosast, mis on tehtud vastupidavamaist tellistest ja kividest, on siinne osa müürist kergemini erodeeritavast savist ja mudast kokkumätsitud.
Sarnast müüri olukorra halvenemist on täheldatud mujalgi, kuid just Gansu provintsis on asi Zhou sõnul eriti hull. "Viimase kahekümne aasta jooksul on hävinud üle 40 kilomeetri müürist. Vahitornid on kadunud ning müüri kõrgus on kahanenud 4,8 meetrilt 2,1 meetrini."
Hiina müüri kogupikkuseks on üle 6000 kilomeetri. Vahitorne on kokku 20 000. Idapoolne osa müürist on üheksa meetri kõrgune ja 5,5 meetri laiune.
Hiina arheoloogid loodavad müüri kaitsta, kuhjates selle peale pinnast. Nad loodavad aja jooksul vähemalt osaliselt taastada taimkatte kõrbestuvatel aladel, et takistada liivatormide hävitustöö jätkumist.
Seotud lood
Investeerimispank UBS kirjutas värskes
analüüsis, et senini sel aastal maailma parima tootlusega aktsiaturg peaks tänu
2008. aasta olümpiamängudele jätkama rallit kuni 2009. aastani, vahendab
Bloomberg.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?