Nüüd läheb lõpuks huvitavaks ka Põhjala
pangandusturul, kus seni on muu finantsmaailmaga võrreldes suhteliselt rahulik
olnud, kirjutas Rootsi päevalehe Svenska Dagbladet analüütik Nils-Olof Ollevik
oma kommentaaris.
Praegu kindlustatakse positsioone, matš pole veel alanud.
Alles äsja müüs Handelsbanken oma pensionikindlustusfirma SPP Norra kindlustusfirmale Storebrand. Kui tehing läbi läheb, saab Handelsbanken oma kassasse värsket kapitali ligi 4 miljardit Rootsi krooni. Seda võib investeerida panga tegevuse laiendamiseks, nagu pank ise räägib, kuid kasutada ka muudeks tehinguteks kui võimalus avaneb. Handelsbanken teatas tehinguga seoses, et keskendub põhitegevusele pangandusele ning plaanib laieneda.
Rootsi Wallenbergide tööstusperekonna investeerimisfirma Investor on viimasel kuul investeerinud miljardeid oma "kodupanka" SEBsse, et tõsta osalus suuremaks kui 20%. Miks Wallenbergid oma niigi tugevat positsiooni kindlustavad, pole selge, kuid üks võimalus on tugevdada kaitsevõimet võimaliku vaenuliku ülevõtupakkumise vastu. Pärast sakslaste "rünnakut" Scaniale on Wallenbergid värskelt tunda saanud, mida tähendab, kui üks tiib kaitseta jätta.
Palli lükkas mängu Rootsi valitsus, mis teatas plaanidest vähendada oma osalust Nordeas ning erastada kodulaene väljastav SBAB. Soome finantsist Björn Wahlroos on asunud aktiivselt Nordeas oma osalust suurendama, et selleks päevaks valmis olla, kui Rootsi riik oma osalust vähendab. Üks võimalik seletus on, et Wahlroos tahab omale samuti "kodupanka" nagu on Wallenbergidel Rootsis või Taani suurimal firmal A.P Möller-Maersk Taanis. Või siis mängib Wahlroos panga aktsia tõusu peale pärast riigi osaluse vähenemist.
Viimane neljast suurest Rootsi pangast Swedbank istub Olleviki sõnul alles pingil, kuid peab samuti mängu astuma kui vile käib. Swedbank on nagu SEB teada andnud, et on huvitatud kasvust ega välista ühinemisi ja ülevõtmisi. Traditsiooniliselt on Swedbank olnud väikeettevõtete pank, kuid nüüd on sihiks võetud ka suured kliendid. See eeldab tõenäoliselt koostööd või ühinemist mõne suurema tegijaga.
Olleviki arvates ei ole ka Skandinaavia suurpangad USA halbadest kinnisvaralaenudest veerema läinud probleemide eest kaitstud. Kui kriis kõigutab juba Briti panku, pole kaugel päev, mil ka Põhjala kaasa kisutakse.