PepsiCo tegevjuht Indra Nooyi, kelle
ajakiri Forbes nädalapäevad tagasi maailma mõjukaimate naiste edetabelis
viiendale kohale asetas ning kes juhib ka ajakirja Fortune mõjukaimate ärinaiste
pingerida, näeb välja kui sõbralik elegantne naabriproua.
Lai naeratus pehmes poisipeaga raamitud näos meenutab Siiri Oviiri või Mall Hellamit - ainult et India päritolu - ja tekitab soovi mõne sõna meeldivalt juttu puhuda, kirjutas
Äripäev.
Ilmselt ei ole see mulje petlik. Nooyit teatakse kui ülemust, kes mängib elektrikitarri, kontoris paljajalu ringi käib ning laulda siristab. Kuid kindlasti ei pea paika arusaam temast kui naabrinaisest, kelle kompetents piirdub keeksiküpsetamise ja hekipügamisega.
Nooyi juhitav Pepsico on suurim USA firma, mille eesotsas on naissoo esindaja. PepsiCo teenib aastas 35 miljonit dollarit kasumit ning ettevõtte turukapitalisatsioon on ligi 105 miljardit dollarit. Fortune 500 firmajuhtide seas on üldse vaid kümmekond naist.
Lisaks on edukal naisjuhil täiesti normaalne pereelu: abikaasa Raj ja kaks tütart.
Nooyi tõus PepsiCo etteotsa oleks tõeline Tuhkatriinu-lugu, kui selle taga paistaks mõni hea haldjas. Kuid oma karjääri võlgneb oktoobris 52aastaseks saav indialanna peamiselt iseenda pingutustele. Mis on olnud seda raskemad, et tegu on esiteks naise ja teiseks välismaalasega.
Indra Krishnamurthy Nooyi sündis Indias Chennais, kus ta lõpetas keskkooli ja ülikooli. Nooyi on meenutanud, kuidas ta ema küsis iga päev temalt ja ta õelt, kelleks nad soovivad suureks saades saada - päeva parim idee sai emalt preemia. Indra töötas veidi aega kodumaal rahvusvahelistes ettevõtetes ning otsustas siis minna õppima Yale'i Ärikooli, et lüüa läbi kõikide võimaluste maal Ameerikas. Kuigi Nooyi pere ei ole India mõistes vaene - tema isa oli pangaametnik ja vanaisa kohtunik -, pidi ta Ameerikas töötama öösiti hotelli vastuvõtus, et õpinguid rahastada.
Selleks ajaks, kui mitmes suurfirmas kõrgele lennanud Nooyi 1994. aastal PepsiCoga liitus, olid suurettevõtte juhid ise juba need, kelle probleemiks oli veenda võimekat naist oma ridadesse astuma. Õigeks nipiks osutus meelitamine võimalusega midagi muuta.
Just seda 2001. aastal ettevõtte finantsjuhiks tõusnud Nooyi tegigi. Tema õhutusel eraldati ettevõttest restoraniäri (Taco Bell, KFC ja Pizza Hut) ning osteti 2001. aastal 14 miljardi dollariga ära toiduainetootja Quaker Oats ning spordijookide tootja Gatorade. Nooyi teeneks loetakse ka PepsiCo tõusu uutel turgudel Hiinas, Lähis-Idas ja Indias.
Nooyile maailma mõjukaima ärinaise tiitli andnud Fortune kirjutab, et naine usub pidevasse taasleiutamisse. "Selsamal hetkel, kui sa oled uue ärimudeli välja töötanud, sureb see välja, sest keegi hakkab seda kopeerima," tutvustab Nooyi majandusajakirjas oma filosoofiat.
Nooyi otsuste edust räägivad majandustulemused: BusinessWeeki andmetel on firma 2000. aastast alates kasvatanud oma aastakasumit enam kui 70%.
Nooyi on jäänud tänini siiski just India kangelannaks. Nõukogu koosolekutel kannab firmajuht traditsioonilisi india rõivaid ning peab ennast sügavalt usklikuks hinduks.
Et just iseendaks jäämine on talle edu taganud, näitab ka sümboli staatusesse tõusnud juhtum ajast, kui Nooyi noore Yale'i lõpetajana tööd otsis. Oma esimesele tööintervjuule läks ta läänelikus kostüümis, kuid talle öeldi ära. Nooyi küsis seepeale oma professorilt nõu, mida selga panna. Professor soovitas minna intervjuule rõivastes, milles naine ennast oma kodumaal mugavalt tunneks. Järgmisest usutlusest, kuhu Nooyi ilmus kohale saris, saigi särava karjääri algus.
Seotud lood
Maailma mõjukaim äritegelane on Apple’i
juht ja asutaja Steve Jobs, vahendab Bloomberg ajakirja Forbes koostatud
tabelit.
Toiduainetöösturid juhivad Ameerika
mõjuvõimsamate ärinaiste pingerida. Sarnaselt eelmisele aastale vallutas
Ameerika võimsama naise koha 52aastane PepsiCo tegevjuht Indra Nooyi.
USA ajakirja Forbes'i 100 mõjukama naise
edetabelit juhib teist aastat järjest Saksamaa kantsler Angela Merkel.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.