Euroopa Komisjon hakkab sel nädalal
ametlikult üle vaatama liidu üle 20 aasta kehtinud eelarve koostamise
reegleid.
Komisjonis on kavas reformida ajast ja arust eelarvemeetmeid, näiteks põllumajanduse rahastamist ja Ühendkuningriigile tehtavad iga-aastased tagasimaksed liidu eelarvest, kirjutas EUobserver.com.
Dokumenti "Eelarve reformimine, Euroopa muutmine" kavatseb komisjoni eelarvevolinik Dalia Grybauskaite avalikkusele tutvustada kolmapäeval.
Ettevõtmise eesmärk on alustada arutelu selle üle, kuidas Euroopa Liit oma raha kulutab. Eelarve koostamise aluste ülevaatamist nõudsid ELi juhid 2005. aastal pärast vaidlusi praeguse 7aastase eelarveplaani koostamisel.
Dokumendi näol aga on tegu alles esimese sammuga ülevaatusprotsessis, mis peaks kulmineeruma 2008.-2009. aastal. Selles esitatakse pigem küsimusi ja erinevaid alternatiive, mitte Brüsseli ideid, kuhu reform viima peaks.
Praegusel ajal maksab EL üle 40% oma 100 miljardi eurosest aastaeelarvest otsetoetustena põllumeestele, enamus sellest läheb prantsuse farmeritele.
Kui muus väga selgeid seisukohti välja ei öelda, siis uute prioriteetide sõnastamisel ollakse päris konkreetsed. Nimelt peaks liit komisjoni hinnangul tulevikus keskenduma teadustööle ja tehnoloogilisele arengule, Euroopa vananevale rahvastikule, sotsiaalsetele ja majanduslikele lõhedele erinevate regioonide vahel, kliimamuutustele, energia-, migratsiooni-, julgeoleku- ja välispoliitikale.
Praegu on ELi eelarve peamine sissetulekuallikas riikide rahvuslikul koguproduktil põhinevad eelarvemaksed, mis on aastate jooksul möödunud teistest sissetulekutest. 1988. aastal oli nende maksete osatähtsus eelarves alla 11%, 2013. aastaks peaks see kasvama 74%-le. Sellega aga ei ole nõus riigid, mille maksed ühiseelarvesse on palju suuremad kui liidust saadavad toetused.
Ühe suure küsimusena tõstatatakse dokumendis ka tagasimaksed Ühendkuningriigile, millele võitles tagasimakseõiguse 1984. aastal välja toonane peaminister Margaret Thatcher, ja mõnele teisele liitu rohkem panustavale riigile, nagu näiteks Hollandile, Rootsile, Saksamaale ja Austriale.
Seotud lood
Euroopa Komisjon kärpis täna oma varem
tehtud prognoosi eurotsooni käesoleva aasta majanduskasvu kohta.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.