Euroopa Komisjoni konkurentsiametnikud
tulid eile võiduga välja üheksa aastat kestnud vägikaikaveost USA tarkvarahiiu
Microsoftiga.
Luxembourgis asuv ELi esimese instantsi kohus jättis kõigis põhipunktides jõusse Euroopa Komisjoni 2004. aasta otsuse, mille järgi Microsoft on Euroopa turul kuritarvitanud oma monopolilähedast positsiooni, kirjutab Äripäev.
"Tegemist on kõigi aegade suurima võiduga pidevas ja raskes võitluses ausa konkurentsi reeglite järgmise eest. See otsus tugevdab kindlasti komisjoni positsioone võitluses kõigi turumoonutuste vastu," lausus komisjoni asepresident Siim Kallas Äripäevale.
Nii tuleb Microsoftil nüüd tasuda hiigeltrahv ja kohtukulud ning painduda komisjoni nõudmiste järgi, mis ei taha rohkem ega vähem kui maailma suurima tarkvarafirma konkurente kahjustava ärimudeli muutmist.
Aastaid on Brüssel uhkust tundnud, et söandab väljakutse esitada ka maailma suurimatele firmadele. Kohtus olid komisjoni volitused aga siiani proovimata.
Pärast Microsofti liistule tõmbamist on komisjonil juba oluliselt kindlam seljatagune, et suure turujõuga firmadega rinda pista. Erinevalt USA ametivõimudest, mis sõlmisid Microsoftiga kohtuvälise kokkuleppe.
"See 2004. aasta otsus lõi olulise pretsedendi kohustuste osas, mis turgu valitseval ettevõttel on toimiva konkurentsi tagamiseks," ütles eile ELi konkurentsivolinik Neelie Kroes. "Kohtus kinnituse saanud otsus on eriti tähtis, kuna nii paljud inimesed kasutavad arvuteid, olgu need eraisikud, koolid, ettevõtted või valitsusasutused," jätkas ta.
Seotud lood
Microsoft teatas, et kavatseb osa oma
juhtiva tarkvara koodidest avada, et konkurentide tooteid lihtsamini
kasutada.
Tarkvarafirma Microsoft otsustas oma
Euroopa hiiglasliku andmekeskuse viia Iirimaale Dublinisse.
Bill Gatesile kuulvat Microsofti on pärast
edukat maailmavallutust tabamas rahena üks rünnak teise järel: kui Euroopa Liit
tegi firmale kõlvatu konkurentsi eest pea miljardieurose trahvi, siis Venemaa
ähvardab Windowsi üldse arvutitest eemaldada.
IBM teatas, et pakub mõningaid Lotuse
programme tasuta, et kõigutada Microsofti domineerimist, vahendab Bloomberg.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.