Kaks päeva pärast Ukraina
parlamendivalimisi, kui terendama hakkas läänemeelsete oranžide jõudude edumaa,
esitas Gazprom Kiievile karmisõnalise ultimaatumi suure gaasivõla
tasumiseks.
Kui Ukraina ei maksa selle kuu jooksul 1,3 miljardi dollari suurust gaasivõlga, võib Gazprom novembris gaasitarneid Ukrainale vähendada, teatas monopol teisipäeva õhtul. Ühtlasi informeeriti võimalikest tarnehäiretest Gazpromi kliente Euroopas, kirjutas Äripäev.
"Venemaa leidis, et aeg on sekkuda," ütles ajalehele Financial Times investeerimispanga Lehman Brothers strateeg Kaushik Rudra. "Ehkki valimistulemusi ei saa muuta, on see viis, kuidas märku anda, et kui Julia Tõmošenko võimule tuleb, lähevad suhted pingeliseks."
Tõmošenko oleks peaministrikandidaat, kui 2004. aasta oranži revolutsiooni liitlased jälle seljad kokku paneks. Üks tema peamisi lubadusi on ümber vaadata Venemaa ja Ukraina vahel kehtivad gaasilepped.
Praegune peaminister Viktor Janukovitš kiirustas eile ka gaasivõla küsimuses initsiatiivi haarama, läkitades Moskvasse energiaministri Juri Boiko. Ministriga kohtumise järel teatas Gazpromi juhatuse esimees Dmitri Medvedev, et Ukraina valitsus lubab võla tähtajaks likvideerida. Milline valitsus ja kes selle moodustab, on aga esialgu lahtine.
Ukrainas toimuvat jälgib pinevalt Euroopa Liit - 85 protsenti Venemaalt imporditavast gaasist jõuab kohale läbi Ukraina. 2006. aasta alguses katkestas Gazprom paariks päevaks Ukraina gaasiga varustamise, sest Kiiev ei nõustunud Gazpromi pakutud neljakordse hinnatõusuga. Gaasinappust tuli tunda ka ELi riikidel.
Seotud lood
Peterburi linnavalitsus kiitis kolmapäeval
heaks Vene gaasikompanii Gazpromi projekti ehitada linna ajaloolisse keskusse
firma peakorteri jaoks pilvelõhkuja.
Ukraina hakkab 2008. aastal ostma
Gazpromilt gaasi 179,5 dollarit tuhande kuupmeetri kohta. See on ligi 40
protsendi võrra kõrgem hind kui praegu, vahendab Kommersant.
Venemaa ja Ukraina leppisid tulevast
aastast kokku 50%se gaasi hinnatõusu.
Euroopa Komisjoni president Jose Manuel
Barroso hoiatas esmaspäeval Vene Gazpromi, et sel on oodata "karme piiranguid"
kui firma peaks plaanima Euroopa Liidus energiafirmade ülesostmist.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.