Euroopa Komisjoni president Jose Manuel
Barroso hoiatas esmaspäeval Vene Gazpromi, et sel on oodata "karme piiranguid"
kui firma peaks plaanima Euroopa Liidus energiafirmade ülesostmist.
Barroso ütles, et EL usub küll avatud energiaturgudesse, kuid ei ole samal ajal välismaiste omanike suhtes sinisilmne, kirjutab Financial Times.
Kõneldes Suurbritannias Briti liberaaldemokraatliku partei aastakonverentsil Brightonis paar päeva enne Euroopa Komisjoni uue energiaseaduste eelnõude paketi avalikustamist, ütles Barroso, et uute seaduste eesmärk on tagada ELis "ausamad ja avatumad energiaturud".
Viidates Gazpromile ütles Barroso: "Me ei või unustada, et asjal on ka välisdimensioon. Üks välismaine riigi kontrolli all olev energiafirma on viiele ELi riigile ainus gaasitarnija." "Selleks, et kaitsta meie turu avatust, tuleb meil seada ranged reeglid energiafirmade omanikele, kes ei ole ELi ettevõtted. Me võime olla avatud, kuid me ei või olla naiivsed," ütles Barroso.
Gazprom on korduvalt öelnud, et käsitleb katseid piirata firma tegevust Euroopa turul kui selliste teemade "politiseerimist", mis peaksid jääma majandussfääri.
Mõned kuud tagasi väljendas Barrosoga sarnast mõtet ELi kaubandusvolinik Peter Mandelson, kes on üks suuremaid vaba turu eestkõnelejaid Euroopas. Mandelsoni sõnul saab vabakaubanduse ja piiranguteta investeeringute poliitika edukas olla vaid siis, kui see toimib ELi ja selle suurimate kaubanduspartnerite vahel vastastikkuse põhimõttel.
Debatt on saanud täiendava dimensiooni Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidenti Nicolas Sarkozy üleskutsetest kaitsta Euroopa Liidu firmasid suurte riigi kontrolli all olevate välismaiste investeerimisfondide eest.
Seotud lood
Kaks päeva pärast Ukraina
parlamendivalimisi, kui terendama hakkas läänemeelsete oranžide jõudude edumaa,
esitas Gazprom Kiievile karmisõnalise ultimaatumi suure gaasivõla
tasumiseks.
Euroopa Komisjon tuleb homme välja uute
eelnõudega ELi energiaturu liberaliseerimiseks, ent eelkõige Saksamaa ja
Prantsusmaa vastuseis seab algatuse edu küsimärgi alla.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.