IMG Advokaadibüroo vandeadvokaat Kaspar
Lind hoiatas tänasel maksukonverentsil, et maksuametnikud oma otsustes
majandusliku tõlgendamise meetodiga liialt ei vehiks, mõtlematult ja vales kohas
kasutatuna pole sellest tolku.
"Majandusliku tõlgendamise meetod on muutunud praktiliselt iga maksuotsuse rekvisiidiks," selgitas Lind. "Samal ajal puudub loogiline seostav jutt selle kohta, mis puutumus maksuotsusel siis majandusliku tõlgendamise meetodiga on. Ma arvan, et haldusakti võiks teha lühemaks, normide kopeerimine midagi ei anna. Seadust oskan ma ise ka lugeda."
Lind küsis, kas tema jutt ajukirurgiast oleks maksukonverentsil asjakohane. " Te olete siia tulnud kuulama maksudest, mitte ajukirurgiast, mis ei puutu asjasse," jätkas Lind. Elu ja maksude määramine toimus tema sõnul ka siis, kui majandusliku tõlgendamise meetodit veel seaduses polnud.
Lind ütles, et kutsub maksuametnikke mõistusele tulema ja mitte kasutama majandusliku tõlgendamise meetodit kui kirvest raiumiseks, kuni sanitaarraieks mõeldud kirves nüri on.Praegu pole näiliste ja vale hinnaga toimuvate tehingute eesmärk ainult maksudest kõrvale hoidmine, sageli on selle tegelikuks põhjuseks soov saada hoopis mingit toetust. „Varsti on PRIA-l sama palju kaasusi kui maksuametil,“ märkis Lind.Teatud juhtudel võib ka intressita laenu andmine olla äriliselt põhjendatud. Näiteks, kui selle eest on saadud midagi vastu. „Kui keegi andis kinnisvaraarendajale laenu, aga ei nõua sisse intressi, vaid jagab temaga arendaja põhja laskmise asemel kinnisvara müügist tekkivat kasumit, on see minu meelest lubatud,“ ütles Lind.Samas, kui ettevõte annab 50aastasele mehele intressita laenu 40ks aastaks, on see imelik, kuna Eesti meeste keskmine eluiga ei ulata 90 aastani. Tekib põhjendatud kahtlus, kas laenuvõtja ikka kavatseb saadud raha tagasi maksta."Maksuamet ei saa hakata leiutama," väitis Lind. Väljaspool registreid ja seadust ei saa juriidilisi isikuid tekkida, nagu ei saa maksustada ka näiteks pärandvara, mida maksuametnikud hiljuti teha püüdsid.
Lind rääkis, et teatud juhtudel võib äriühingute osalusi võrdsustada kinnisasjaga. Näiteks, kui ettevõte ei taha kinnisasja võõrandamisel käibemaksu maksta ja võõrandab selle asemel osaluse, võib maksuamet seda põhimõtteliselt võrdsustada kinnisasja võõrandamisega ja vastavalt maksustada. "Ma arvan, et maksuseaduses peaks selleks olema eraldi säte,“ ütles Lind ja lisas, et ootab huviga, millal seadust parandatakse.
Seotud lood
Maksu- ja tolliamet paneb sel aastal rõhku
ümbrikupalga vastasele võitlusele, amet peab väga vajalikuks pöörata tähelepanu
ümbrikupalga saamisest tulenevatele riskidele.
Itaalia maksuametnikud uurivad, kui palju
on maksudest kõrvale hiilinud endine Juventuse ja praegune Inglismaal töötav
jalgpallimanager Fabio Capello.
Eesti Maksumaksjate Liidu vanemjurist
Martin Huberg rääkis tänasel maksukonverentsil, et erisoodustuste teema on
muudetud selliseks, et sellest on piinlik isegi rääkida.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.