Justiitsministeeriumi hinnangul pole
tavaline, et täitur osaleb enda korraldatud oksjonil, nagu seda tegi Elin
Vilippus astelpajukasvataja Lauri Aaspõllu firma AS Andresseli müügil.
Justiitsministeeriumi vabakutsete ja õigusregistrite talituse juhataja Viljar Peep rääkis, et ministeeriumil on praegu pooleli üks kohtuasi, sest ministeerium karistas täiturit, kelle korraldatud enampakkumise võitis tema naine. Peebu sõnul võitis enampakkumise tegelikult täitur ise, kuna tal oli oma naisega ühisvara.
„Tallinna halduskohus andis õiguse täiturile, kaebasime edasi ja apellatsioonkaebus on alles läbivaatamisel,“ märkis Peep. „Ei ole tavaline, et täitur või ta lähikondne ise oksjonil osaleb,“ lisas ta.
Erinevalt notarist võib täitur olla praegu ettevõtte osanik või aktsionär, seega saab ta ka ettevõtteid osta. Hetkel ei tohi kohtutäiturid vaid äriühinguid asutada. „Aga selle muudame kohe ära,“ kommenteeris Peep.
Peale seadusemuudatuse jõustumist ei tohi kohtutäiturid olla börsiväliste ettevõtete omanikeks. Keelatakse ka enampakkumised, kus täitur või ta lähikondne on ise kasusaajaks.
Täna arutab riigikogu õiguskomisjon kohtutäituriseaduse jt seaduste muutmise eelnõu, mis kohustab täiturit end taandama, kui ta ise on täitetoimingust kasusaaja ning keelab tal omada börsivälise firma aktsiaid ega osalust.
Seotud lood
Täna arutas Harju maakohus järjekordselt kohtust kõrvale hoidva astelpajukasvataja Lauri Aaspõllu pankroti algatamist ning otsustab küsimuse 29. oktoobriks.
Kohtutäitur Elin Vilippus keeldus
kommenteerimast Lauri Aaspõllu firma ostu, kuna see olevat seotud tema
tööga.
Ühe ettevõtte alalt ehitusmaterjalide või kütuse vargus on ärile suur kahju. Kui süttib tootmishoone või masin, võib see tähendada mitu miljonit varakahju ning halvemal juhul ohtu inimeludele. Varajane riskide maandamine ja mitu sammu ette mõtlemine võib õnnetuse korral päästa terve äritegevuse.