LHV seisab silmitsi teise pensionisamba
klientide lahkumisega ja süüdistab konkureerivaid pankasid ebaeetiliste võtete
kasutamises klientide ülesostmisel. Näiteks ähvardatakse LHV pensionifondidega
liitunud kliente kõrgema laenuintressiga.
"Inimesed lahkuvad LHVst sellepärast, et pank sunnib neid pensionifondi üle viima, enne kui kodulaenu või muud laenu annab ning inimesed kardavad kõrgema laenuintressi pärast oma fondi hiljem tagasi LHVsse tuua," süüdistas LHV tegevjuht Mihkel Oja pankasid ebaausates võtetes.
LHV juht ei soovinud siiski täpsustada, kui palju täpselt on kliente LHVst lahkunud. Ta tõi näite eelmise aasta kliendiuuringust, kus 36% LHVst lahkunud klientidest tõi põhjuseks soodsama eluasemelaenu, krediitkaardi, soovilaenu või muu krediiditoote saamise mõnes pangas.
Pangad: me ei nuhtle LHV pensionifondide kliente
Pangad lükkasid LHV süüdistuse ümber. "Loomulikult räägime kliendile kõigist oma toodetest ja teeme ettepaneku saada kasu ka Sampo pensionifondist. Aga kindlasti ei nuhtle me klienti selle eest, kui ta langetab otsuse säilitada pensionisammas mujal," rääkis Sampo Panga jaepanganduse juht Tõnu Vanajuur.
Ta lisas, et LHV peaks ise pakkuma laiemat tootevalikut, siis ei lahkuks ka kliendid. "Põhjendada oma perioodilist ebaedu kontekstist väljarebitud süüdistustega pankade aadressil pole aumehelik," kritiseeris Vanajuur.
SEB Eesti Ühispank teatas pressiesindaja vahendusel, et nemad ei seo laenuintressi sellega, kas inimese kohustuslik pension asub SEBs või mitte.
Hansapank Eesti juhi Priit Põldoja sõnul pole Hansapanga strateegia kunagi olnud laenu- ja investeerimistoodete sidumine. "Ma ei saa välistada üksikuid juhtumeid, sest meil on tohutult palju eesliini töötajaid. Kui midagi sellist on meil juhtunud, peame asja uurima," kommenteeris Põldoja LHV süüdistusi.
Soodsamalt pakutakse investeerimistooteidKa Hansapanga investeerimistoodete osakonna juht Art Lukas kinnitas, et pensionisammas pole laenusaamise tingimus ega mõjuta laenuintresse, küll aga saab liituja soodsamalt investeerimistooteid.
Põhjendada oma perioodilist ebaedu kontekstist väljarebitud süüdistustega pankade aadressil pole aumehelik.
Tõnu Vanajuur, Sampo Panga jaepanganduse juht "Kuna peame oluliseks kliendile tervikliku pensionilahenduse pakkumist, oleme võimaldanud oma teise samba klientidele soodustust pensionikindlustuse sõlmimistasu ja pensionifondi puhul tasuta väärtpaberikonto avamise näol," märkis Lukas.
Konkurentsiamet LHVd ei aidanudKuigi LHV pöördus juba eelmisel aastal oma probleemiga konkurentsiametisse, ei olnud sellest LHV-le abi. "Eelmise aasta kevadel pöördus LHV meie poole, kuid siis jäid pangad ja LHV soodustuste pakkumise osas eri arvamustele," meenutas konkurentsiameti finantsteenuste järelevalve osakonna juht Juhan Põldroos. Ta toonitas, et kuna tegemist oli pankadevahelise konkurentsi, mitte katsega LHVd turult välja süüa, siis tol korral probleemi ei nähtud.
"Soodustuste pakkumist juhtis siis SEB Eesti Ühispank ja kuna tegemist pole ka turuliidriga, ei näinud me konkurentsiprobleemi," sõnas ta.
Oja väitis, et on kohanud ka selliseid kliente, kes enda arvates asuvad LHV fondis ega tea, et pangas on muude asjade käigus muudetud ka pensionisamba avaldus muu fondi kasuks.
"Ilmselt on pensionifondi avaldus poetatud laenulepingute vahele ja klient on sellele alla kirjutanud. Kliendile lihtsalt lükatakse paber ette ja kui allkiri juba all, siis on kõik hiljem jokk," sõnas Oja.
Hüvesid kliendile enam pakkuda ei tohi
1. novembril kehtima hakkava seaduse järgi ei tohi kohustusliku pensionifondi kohta avaldatav reklaam edaspidi sisaldada fondiväliste võimalike hüvede pakkumisi. Seega on edaspidi keelatud reklaamid, kus lubatakse pensionifondiga liitumisel tekke, patju, DVD-mängijaid, reise või muud meelehead. "See on vajalik, et inimesed ei teeks oma valikut pensionifondide vahel kingitustest, vaid objektiivsetest näitajatest lähtudes," selgitas rahandusminister Ivari Padar.
LHV tegevjuht Mihkel Oja lootis, et keelatud hüvede alla liigituvad tulevikus ka pankade antavad soodustused oma muudele toodetele, kuid sellekohast märkust peagi kehtima hakkavas seaduses siiski ei ole.
Kommentaar Andre Nõmm
finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve divisjoni juht
Mingit kohustuslikku siduvust pankade pensioni- ja teiste toodete vahel ei ole. Oleme enne ka kuulnud neid märkusi. Umbes pool aastat tagasi hindasime nii-öelda paketeerimisi, kuid sellist asja, millele LHV viitas, me ei täheldanud.
Põhimõtteliselt on lubatud, et saad näiteks laenu protsendi võrra odavamalt, kui liitud konkreetse panga pensionifondiga. Kui pank hakkaks siduma omavahel eri toodete lepinguid, siis see oleks murettekitav. Näiteks kui laenu muidu ei antaks, kui pole selle panga pensionifondi klient.
Võrdlus
LHV-l on küll suurim valik kogumispensioni fonde, kuid pankadest mitu korda väiksem mahtfondivalitseja (kogumispensioni fondide arv), kogumispensionide maht (mln kr)Hansa kogumispensionid (kolm fondi) 5471,4SEB Eesti Ühispanga kogumispensionid (kaks fondi) 2864,9Sampo kogumispensionid (kolm fondi) 1369,2LHV kogumispensionid (viis fondi) 426,1ERGO kogumispensionid (kaks fondi) 302,6Allikas: Pensionikeskus
Seotud lood
Endine LHV tippmaakler ja praegune
tarkinvestor.ee eestvedaja Kristjan Lepik võib tuleval aastal suurendada haaret
ning hakata tegelema ka vahendusteenustega, loe ka Äripäeva investeerimisfoorumist.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.