Ida ja Kesk-Euroopa riigid ei pruugi kunagi
Lääne-Euroopale järele jõuda, sest pikaajalist majanduspotentsiaali õõnestab
kasvav vahe inimkapitalis võrreldes Läänega, selgus ELi raportist.
Lissaboni nõukogu avaldas eile Euroopa inimkapitali indeksi, kus reastatud on Euroopa Liidu idapoolsete riikide võime säilitada ja arendada oma inimkapitali, kirjutas euobserver.com.
Endiste nõukogu liidu riikide majanduskasv on ületanud kõik muu, mis on vähendanud ka kahe Euroopa vahelist majandusliku heaolu erinevust. Uurijad leiavad, et kiire kasv on ohus, kui kiiresti ei tegelda esile kerkinud probleemidaga. Uuringu autori Peer Edereri sõnul võib 15 aastat vähenenud majanduslik vahe Ida ja Lääne-Euroopa vahel taas kasvama hakata. „Et Lääne-Euroopa ja Aasiaga konkureerida, ei ole vaja lihtsalt efektiivset majandust, vaid innovaatilist majandust,“ selgitas ta.
Raporti kohaselt on põhiprobleemideks piirkonna kahanev elanikkond, pidev ajude äravool, krooniliselt kõrge töötus, ebaadekvaatsed investeeringud haridusse ja oskustesse, eriti üle 45aastaste inimeste koolituses. „Loobuge varakult pensionile jäämisest, vähendage töötust, stimuleerige osaajaga töötamist. Hoidke inimesi tööl, leidke neile töö, tehke selleks kõik võimalik,“ soovitas Ederer.
Raport kritiseerib ka Ida-Euroopa poliitikuid, kes ei suuda investeerida inimestesse, kes on vanemad kui 45 aastat, neid on kolmandik elanikkonnast ja tekib nn kadunud põlvkond.
Raport kiitis Ida-Euroopa koolisüsteemi arengut, kuid mainis, et võrreldes Soome ja Lõuna-Koreaga on ka Lääne-Euroopal arenguruumi.
Raporti kohaselt on Eestil, Leedul, Sloveenial ja Tšehhil pisike võimalus saavutada järgmise kahe dekaadi jooksul Lääne-Euroopa elatustase, kui jätkub turvaline makrokeskkonna areng ja jätkuv inimkapitali arendamine. Slovakkia, Bulgaaria ja Poola võivad jääda pikaks ajaks suhteliselt vaesteks riikideks võrreldes Euroopa Liidu keskmisega.
ELi kandidaat Türgi on ainuke raportis märgitud kasvava ja noore tööjõuga riik. Uurijate hinnangul on aastal 2050. 19% ELi tööjõust pärit Türgist.
Ida-Euroopa inimkapitali edetabel (punktid, 0 on parim tulemus, 48 on kõige halvem)
1. Sloveenia (22,3)
2. Türgi (24,9)3. Leedu (25,6)4. Tšehhi (26,3)5. Eesti (26,8)6. Läti (28,2)7. Rumeenia (29,9)8. Ungari (30,6)9. Slovakkia (31,7)10. Bulgaaria (32,7)11. Poola (34,0)12. Horvaatia (35,0)
Seotud lood
Hansapanga Ida-Euroopa Kinnisvara Fondijuht
Enn Metsar ja analüütik Rainer Tilk kirjutasid Investori uudiskirjas, et
Ida-Euroopa kinnisvarasektori kasvuruumi tõendab väike laenukoormus võrreldes
Lääne-Euroopaga.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.