Mitte-eestlaste Integratsiooni Sihtasutus
(MEIS) maksab nii töötajatele kui ka poliitikutest nõukogu liikmetele
lisatasusid erinevate lisatööde eest, mida nad kokku tegid mullu 300 000 krooni
eest, kirjutab Äripäev.
See summa jagunes 19 töötaja ja mõne nõukogu liikme vahel, kokku oli lisatööde lepinguid mullu 350. MEISi juhatuse esimees Tanel Mätlik selgitas, et asutuse eripära kohaselt ei ole palju projekte, konkursside hindamisi või tõlkimisi-toimetamisi töötajate põhitegevus ja selleks tuleb neid eraldi lepinguga palgata.
"Me muidugi vaatame, et lisatöö põhitööd ei hakkaks segama," sõnas ta. Lisaks kutsutakse komisjonidesse õppejõude ja asjatundjaid, keda tasustatakse samadel alustel. Mullu peeti 45 konkurssi või hanget ja sõlmiti 600-700 lepingut.
Endine MEISi nõukogu liige Ants Pauls rääkis, et tema teenis 8500 krooni, osaledes paljudes hindamiskomisjonides. "Laekunud tööde läbivaatamiseks on ekspertkomisjon, kus on ka nõukogu liige," jätkas ta. "See võttis lisaaega, see oli meile rohkem kohustus kui soov." Lisatasusid said nõukogu liikmed Ignar Fjuk, Sergei Ivanov ja Mati Heidmets.
Seotud lood
Integratsiooni sihtasutuse juhataja
Tanel Mätlik toonitas integratsiooni toimimisel ühtset haridust ja eelkõige
ühtse Eesti ajaloo õpetamist ja ühtset arusaama õpetatavast.
Eile õhtul kinnitas Mitte-eestlaste
Integratsiooni Sihtasutuse uus nõukogu järgmise aasta integratsiooniprojektideks
kulutatava raha ja tegevuskava prognoosi.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.