Vähki põdevatele inimestele on tihti
sisendatud, et nad peavad olema optimistlikud ning uskuma vähi alistamise
võimalikkusesse. Uus uurimus aga kinnitab, et inimese meeleolu ravi edukust ei
mõjuta.
Sellele vaatamata ei taha teadlased öelda, et haigestunud võiksid mõttes loobuda võitlusest vähiga ning lasta asjadel omasoodu areneda, vahendas BBC.
Pennsylvania ülikooli teadlased uurisid rohkem kui tuhandet vähihaiget. „Võitlusvaimu ja positiivse ellusuhtumise säilitamine aitab haigetel paremini taluda rasket kiiritus- ja keemiaravi,” ütlesid uurijad.
„Kui patsiendid soovivad psühhoteraapiat või suhelda tugirühmaga, peaksid nad seda saama. Kuid nad ei peaks otsima seda lootuses seeläbi vähiga võidelda ja niimoodi kauem elada,” selgitas uurimist juhtinud James Coyne. „Lootus, et me suudame inimesi emotsionaalselt mõjutades vähiga võidelda, tundub olevat põhjendamatu.”
„Vähihaigeid julgustatakse säilitama positiivset ellusuhtumist ning nad tunnevad sageli ka ise painet, et peaksid ravi mõjule pääsemiseks olema optimistlikumad. Uuring näitab, et kui nad seda ei suuda või ei taha, pole sellest lugu. See ei mõjuta ravi tulemusi,” ütles Julia Frater Suurbritannia vähiuuringutekeskusest.
Professor Jane Maheri sõnul ei oma patsiendi emotsionaalse olukord mõju küll vähi ravile, kuid on siiski oluline, sest mõjutab paranemise järel normaalsesse ellu tagasi pöördumist. „Rusutud meeleolus inimesel on raskem normaalsesse tervislikku ellu naasta,” ütles Maher.
Seotud lood
Vähiravimeid on võimalik muuta palju
efektiivsemaks, kui neid ultraviolett-kiirguse abil juhtida.
Paljud ameeriklased usuvad, et nad ei suuda
teha midagi selleks, et kaitsta end vähi eest ning see halb eelaimdus võib nende
puhul täide minna, teatasid Ameerika teadlased.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.