Kui omal ajal oli soomlaste rahaveski Nokia
ning Nokia direktorid suurima palgatulu saajate pingerea tipus, siis nüüd
domineerib esikümnes energiakontsern Fortum.
Soome maksuameti eile avaldatud andmeil oli 2006. aastal Soome suurima palgatulu saaja Fortumi juht Mikael Lilus, kelle palk oli üle 11,3 miljoni euro. Esikuuikus oli kokku viis Fortumi direktorit. Ainsana lõhkus Fortumi ühisrinnet Nokia endine tegevjuht ning tänane Nokia ja Shelli nõukogu esimees Jorma Ollila teisel kohal. Tema palgatulu oli aga Liliusega võrreldes pea poole väiksem, 6,2 miljonit eurot.
Naabermaa Rootsi firmajuhtidega kõrvutades sai Lilius neli korda kõrgemat palka kui sealne kõrgeimalt makstud börsifirma juht Hans-Holger Abrecht MTGst. Rootsi energiakontserni Vatenfalli juhi Lars G Josefssoniga võrreldes teenib soomlane aga tervelt kaheksa korda rohkem, ehkki juhib firmat, mis on käibelt kordades väiksem. Liliuse palk on ühtlasi neli korda suurem kui Scania juhil Leif Östlingil, kes juhtis Rootsi kõrgeimalt makstud firmajuhtide edetabelit 2005. aastal, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri. Põhjuseks on asjaolu, et Soomes maksustatakse optsioonitulu palgatuluna. Just Fortumi optsiooniprogramm on viimastel aastatel tippjuhte kullanud ning ühtlasi ka ohtralt kriitikat pälvinud.
Soome palgatulude esikümnesse mahuvad veel kindlustuskontserni Sampo teine mees Kari Stadigh, Eero Heliövaara SRVst ning Stockmanni tegevjuht Hannu Penttilä. Esikümne lõpetab Fortumi kommunikatsioonijuht Carola Teir-Lehtinen, kes on ligi 3,6 miljoni euroga Soomes mullu suurima palgatulu teeninud naine. Just juhikoht optsioone jagavas firmas on naiste puhul see, mis nad palgaskaalal ülespoole nihutavad. Nii olid mullu Soomes kõrgeimat palka saanud naistest kaheksa Fortumi ja neli Sampo tippjuhid.
2005. aastaga võrreldes on esikümnest teise kümnesse langenud Sampo kontserni juht Björn Wahlroos, kes oli mullu palgatulu poolest 18. kohal. Kolmanda kümne avab Finnairi juht Jukka Hienonen 2,7 miljoni euroga. Soome suurte metsanduskontsernide juhte esimese 50 kõrgepalgalise seas ei olnud.
Ettevõtete kasumite kasvuga võrreldes kasvasid tippjuhtide tulud mullu enam kui kaks korda, vastavalt keskmiselt 36% ja 77%, kirjutab Kauppalehti, mis on vaatluse alla võtnud kõik suured ja keskmise suurusega börsifirmad. Suured „käärid” olid Fortumis, kus firma kasum kasvas ajavahemikus 2005-2006 viiendiku võrra, Mikael Liluse palgatulu aga 160%. Stockmanni kasum kasvas ca 10%, Hannu Penttilä palgatulu üle viie korra. SRV Eero Heliövaara palk kasvas 45,9%, firma kasum kõigest 4,1%, kirjutas leht.
Helsingin Sanomat on välja noppinud ka parlamendi kröösuse, kelleks on ärimees Eero Lehti – palgatulu mullu 230 000 eurot. Soome valitsuses teenisid enim peaminister Matti Vanhanen 150 000 eurot ning rahandusminister Jyrki Katainen, ligi 130 000 eurot.
Soome sportlastest juhtis mullu palgatulu edetabelit ralliäss Marcus Grönholm 818 000 euroga.
Seotud lood
Aastaid tagasi Soome palgatulu edetabeli tipus trooninud Nokia endise juhi Jorma Ollila maksustatavad tulud ulatusid Soome maksuameti täna avalikustatud andmete järgi mullu napilt üle miljoni euro joone.
Äripäeva dividendimiljonäride TOPist
selgub, et eestlaste rikkus tuleb enim ehitus-, kinnisvara- ja autoärist.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.