Briti sõjatööstuse heaks töötavad teadlased
leiutasid nähtamatu tanki, õigemini võimaluse muuta tank nähtamatuks.
Kaitseministeeriumi poolt läbi viidud katses sõitis sellise kattega varustatud tank üle välja, olles kindlas vaatluspunktis viibinud inimeste jaoks täiesti nähtamatu, kirjutas FOXnews.
"See tehnoloogia on lausa uskumatu," kirjeldas nähtut ajalehele Daily Mail üks katset pealtnäinud sõduritest. "Kui ma poleks kohal olnud, ei usuks ma siiani. Vaatasin üle välja ja nägin vaid rohtu ja puid – tegelikkuses vahtisin aga otse tankitorust sisse."
Peab siiski mainima, et tegu pole imega. Tehnoloogia põhineb kaamerate ja projektorite koostööl. Kaamera filmib tanki tausta ning projekteerib selle siis spetsiaalsele ekraanile, mis kinnitatakse „nähtamatuks” muudetava asja peale – antud juhul siis tankile.
Siit võid vaadata, kuidas jaapani noormees demonstreerib enda peal sarnast tehnoloogiat.
Katset nõustus kommenteerima Londoni Imperial kolledži füüsik John Pendry, kes on tuntust kogunud väitega, et „nähtamatuks tegev mantel” on teoreetiliselt võimalik.
"Tehnoloogia puudus on ilmselgelt sõltuvus kaameratest ja projektoritest," ütles Pendry, kes kaitsejõudude projektiga seotud ei ole. "Järgmiseks sammuks oleks tanki tegelik nähtamatuks muutmine ilma kaamerate abita. See on keeruline, kuid võimalik."
Seotud lood
Teadlased on pakkunud välja lahenduse,
kuidas spetsiaalsete materjalide abil on tulevikus võimalik end näiteks
mürtsutavate naabrite lärmist eraldada.
Inimesed on palju fantaseerinud objektide
ja kasvõi inimeste endi nähtamatuks muutmisest. Tunduvalt vähem on räägitud
akustilisest nähtamatusest. Kas saaks kuidagi luua objekti, mis ei tekita kaja
ehk ei peegelda tagasi helilaineid?
Suurbritannia välisminister David Miliband
kutsus üles tugevdama ELi sõjalist võimekust, tõstatades taas küsimuse, millele
on varem tähelepanu juhtinud ka Prantsusmaa, kirjutas Postimees.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.