Balti riikide majanduste aeglustumine tuleb
karmim, kui oodatud ja võib tähendada veelgi äkilisemat kukkumist, ütles
Swedbanki tegevjuht Jan Lidén. Siiski ei usu ta, et Balti riikide
rahvusvaluutasid ähvardaks devalveerimine.
Lidéni sõnul loodab Swedbank endiselt, et regioonis toimub pehme maandumine. Pangajuht ei näe enda sõnul võimalust, et Baltimaade majandustest kõige enam ülekuumenenud Läti majandust võiks tabada lati devalveerumine.
„Me eeldame, et majanduse aeglustumise märke tuleb varem, kui esialgu arvati. Vastavalt sellele võib majanduse aeglustumine tulla karmim, selles mõttes, et see võib tulla järsem,” rääkis Lidén Reutersile antud intervjuus. „Me usume, et majanduskasv väheneb ja ka laenamise kasv tuleb väiksem.”
Swedbanki juhi sõnul ootavad nad ise Baltimaades pehmet maandumist. „Ma arvan, et seda ei näe veel numbrites, välja arvatud ehk Eesti puhul. Läti puhul võib pehmet maandumist näha järgmise aasta algul, kui majanduskasv aeglustub ja majanduse tasakaalutus väheneb."
Spekulatsioonid, nagu võiks üks või mitu Balti riiki oma valuuta devalveerida, on tugevad veebruarist saadik, kui algasid spekulatsioonid Läti lati võimaliku devalveerumise ümber.
Läti majandus on kannatanud kõige enam kõrge inflatsiooni (septembris jõudis inflatsioon rekordilise 11,4%ni), suure jooksevkonto puudujäägi ja tööjõupuuduse tõttu. Ka Eestil ja Leedul on olnud sarnased majanduse ülekuumenemise sümptomid.
Swedbanki juht leiab, et Läti võib siiski pääseda kõige hullemast. „Ei, me ei arva, et Lätis võiks toimuda devalveerumine. Ükski aktsionär ei saaks sellest kasu: ma mõtlen inimesi Lätis, Läti valitsust ja Läti pankasid,” ütles ta.
Lidéni sõnul eeldab ta, et Swedbank säilitab oma positsiooni Baltimaade suurima pangana. „Me proovime mitte üleliia laenata. Me ei kavatse laenamist üldse ära lõpetada, sest see mõjuks majandusele halvasti,” märkis Liden.
Seotud lood

Haara sooduskood ja avalda tööpakkumine Eesti külastatuimas tööportaalis