Majandus- ja kommunikatsiooniminister
Juhan Part saatis justiitsminister Rein Langile kooskõlastamiseks
alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu.
Parts leiab, et maakonna piire ületav "alkoholi osturalli" tekitab täiendava riski avalikule korrale.
Järgneb minister Juhan Partsu kiri:
Alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu väljatöötamise vajaduse tingis riigis kujunenud olukord, kus kohalike omavalitsuste volikogude poolt kooskõlas alkoholiseaduse § 42 kehtestatud erinevad kellaajalised piirangud alkohoolsete jookide jaemüügil on kaasa toonud piirangu kehtestamise eesmärgiks oleva olukorra lahendamise asemel tõsised täiendavad probleemid õiguskorra tagamisel. Alkohoolsete jookide ostmise eesmärgil sõidetakse naaberomavalitsuste territooriumil asuvatesse müügikohtadesse, sageli ületab selline „alkoholi osturalli” ka maakondade piire, seades ohtu nii enda kui teiste liiklejate elu ja tervise ning tekitades täiendava riski avalikule korrale.
Põhiseaduse § 154 sätestab, et kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel, kuid antud olukorras piirkonniti kehtestatud erinevad müügipiirangud ei võimalda kohalikel omavalitsustel realiseerida neile seadusega antud õigusi ja kohustusi. Seoses tekkinud olukorraga on kohalikud omavalitsused ise taotlenud üleriigilise alkohoolsete jookide jaemüügi piirangu kehtestamist, samuti on vastava ettepaneku teinud tekkinud olukorra normaliseerimiseks omavalitsusühendused.
Lisaks kohalikele omavalitsustele on alkohoolsete jookide üleriigilise kellaajalise müügipiirangu kehtestamise ettepaneku teinud ka Kaupmeeste Liit, viidates vajadusele tagada riigis tegutsevate jaekaupmeeste võrdne kohtlemine, mida praegu kehtiv olukord ei võimalda. Erinevate müügipiirangute kehtestamine on oluliselt häirinud kaubandusettevõtete töökorraldust, tekitanud segadust ja ebamugavusi tarbijate hulgas, kes oma tavapäraste ostuharjumuste asemel peavad leppima piirangust tingitud kaupluste tippkülastatavuse pikkade järjekordadega.
Siinjuures on kohane märkida, et üleriigilise alkohoolsete jookide jaemüügipiirangu kehtestamine on osa riigi alkoholipoliitikast. Põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium märkis juba 20. detsembri 1996 a otsuses, et riigi alkoholipoliitika on seotud põhiõiguste ja vabaduste kasutamisega, samuti on alkoholikaubandusel seos riigieelarve tuludega, maksupettuste, kuritegevuse, üldise õiguskorra ning elanikkonna tervisega. Neil põhjustel peaks alkoholipoliitika olema reguleeritud mitte haldusaktide, vaid seaduse tasemel õigusaktiga.
Arvestades eeltoodut ei saa nõustuda väitega, et alkohoolsete jookide üleriigilise piirangu kehtestamine piiraks põhjendamatult kohalike omavalitsuste põhiseadusest tulenevaid õigusi. Pigem võimaldaks eelnõu vastuvõtmine nende õiguste paremat realiseerimist ning aitaks lõpetada erinevate alkoholipiirangute tõttu kujunenud ebanormaalse ning ka ettevõtlusvabadust põhjendamatult piirava olukorra.
Seotud lood
Ajalooliselt, kuid suures osas liialdatult
müütiliselt kurja kuulsuse omandanud koirohuviin absint teeb endale tänavuse
legaliseerimise järel turgu USAs, kus ta maikuuni keelatud oli.
Tallinna linnapea Edgar Savisaar pooldab
majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi ideed piirata alkoholi müüki
üleriigiliselt, küll ei usu ta, et sellest valitsusliikmete vaheliste pingete
tõttu asja saab.
Valitsuse ministrid alustasid sõnasõda öise
viinamüügikorra üle, majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts tahab
keelata müügi pärast kella 11 õhtul, justiitsminister Rein Lang ei taha sellest
kuuldagi.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.