Eesti õigussüsteemis puudub organ, mis
teostaks erakondade rahastamise üle laiaulatuslikku, sisulist,
järjepidevat, asjatundlikku ja sõltumatut järelevalvet, rõhutas
õiguskantsler Allar Jõks täna korduvalt Riigikohtus.
Jõksi kinnitusel ei täida praegu seda ülesannet kumbki erakonnaseadusega sätestatud kontrollorgan. "Audiitor keskendub vaid raamatupidamise seadusest tulenevatele nõuetele ega kontrolli, kas tegu võis olla hoopis varjatud annetustega," ütles Jõks ja lisas, et varjatud annetusi ei kontrolli ka Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjon. „Erikomisjon saab kontrollida vaid valimiskampaania kulusid.“
Jõks seadis kahtluse alla ka Riigikogu erikomisjoni poliitilise sõltumatuse. „Enne komisjoni istungeid arutatakse asjad ju fraktsioonis läbi,“ lausus Jõks.
Riigikohtuniku Jüri Põllu täiendavatele küsimustele, kas erakondade rahastamise kontrolli praegune süsteem võimaldab kontrollida kogu rahastamist ja reaalajas, vastasid õiguskantsleri esindajad eitavalt. „Kontroll erakondade rahastamise üle on jagatud erinevateks lõikudeks ja ei võimalda kulusid-tulusid üheselt võrrelda,“ tunnistas õiguskantsleri meeskond. „Kuna ka reaalajas pole järjepidevat kontrolli, puudub avalikkusel täna kindlus, kas need, kes rahastajatena kirjas, on ikka tegelikud rahastajad.“Riigikohus arutas täna õiguskantsleri taotlust tunnistada erakonnaseaduse teatud punktid kehtetuks, sest need on põhiseadusega vastuolus.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Täna arutas riigikohtu üldkogu
õiguskantsleri taotlust tunnistada erakonnaseadus erakondade rahastamise
kontrolli puudutavas osas põhiseadusega vastuolus olevaks.
Olukord erakondade rahastamise ümber pole
praegu kohe kindlasti põhiseadusevastane, oli riigikogu põhiseaduskomisjoni
esimees Väino Linde täna riigikohtus veendunud.
Äsja oma esimest tegevusaastat tähistanud 7000 ruutmeetril laiuv NET Spordihall on Lõuna-Eesti elanike seas kiiresti populaarsust kogunud, pakkudes erinevaid võimalusi peamiselt võrgu- ja pallialade harrastamiseks.