Gripi ja teiste hingamisteede viiruste
levikul on füüsilised barjäärid nagu maskid, kindad, kitlid või käte pesemine
tõhusamad abivahendid kui ravimid. Sellise järelduseni jõudsid eksperdid, kes
analüüsisid antud teemal avaldatud 51 teadusartiklit.
Paljud riigid varuvad viirustevastaseid ravimeid, et olla valmis gripiepideemia puhkemiseks. Järjest uued tõendid näitavad aga, et ravimitest ja vaktsiinidest ei pruugi epideemia takistamiseks piisata, väitis uurimus üks autoritest, Chris Del Mar Austraalia Bondi ülikoolist.
On ammu teada, et haiguste leviku ja hügieeninõuete vahel on otsene seos. Siiani pole aga selle tõestamiseks ülevaatliku uurimust tehtud, kirjutas Livescience.
Uurimuse autorid võrdlesid vahendeid viiruste leviku tõkestamiseks inimeselt inimesele või inimeste ja loomade vahel. Isoleerimist, karantiini, erinevaid tõkkeid ning hügieeni võrreldi teiste sekkumisviiside ja mitte millegi tegemisega. Vaatluse alt jäeti välja viiruste vastased ravimid ja vaktsiinid.
Käte pesemine ja maskide või kitlite kandmine olid eraldi hingamisteede viiruste leviku takistamiseks küllaltki tõhusad. Kõigi kolme kombineerimine osutus aga eriti efektiivseks, leidsid ülevaate autorid. Nende sõnul võiks selline meetod epideemia leviku takistamiseks olla tõhusam kui viirustevastased ravimid.