Euroopa inflatsioon kiirenes novembris enam
kui kuue aasta kõrgeimale tasemele, lisades survet tuleval nädalal taas
eurotsooni intresse arutavale Euroopa keskpangale.
Eurotsooni keskmine inflatsioon kiirenes novembris 3%le, ületades keskpanga sihiks seatud 2% taset terve protsendipunkti võrra, vahendas Bloomberg. Oktoobris oli eurotsooni inflatsioon 2,6%.
Euroopa Keskpanga kõige olulisem baasintress on püsinud 4% tasemel selle aasta juunist, kuna USA kinnisvaralaenude turult veerema läinud probleemid sundisid septembrisse plaanitud intressitõusu edasi lükkama. „Euroopa Keskpank on dilemma ees – kas seada (intresse tõstes) ohtu finantssüsteemi stabiilsus ja majanduskasv, või leppida inflatsiooni kiirenemisega,” ütles agentuurile Bloomberg Eureko BV ökonomist Jim Power. „Eriti suureks probleemiks on muutunud toidukaupade hinnatõus, mis ilmselt ka 2008. aastal veel ei taltu.”
Oktoobris tõusid leiva, juustu ja muude toidukaupade hinnad Euroopas enam kui viie aasta kiireimas tempos. Tõenäoliselt püsis sama tugev trend ka novembris, kirjutas Bloomberg.
Seotud lood
Nii nagu maailma aktsiaturud esitasid
viimaste aegade kurvemaid kvartalietendusi, tegi sama ka rekordmadalal kauplev
USA dollar. Tulevikus suhtes ei lisa optimismi ka euroala kõrge inflatsioon.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan
Parts ütles täna, et inflatsioon teeb küll murelikuks, kuid suur osa
hinnatõusust on tingitud asjaoludest, mida Eesti mõjutada ei saa.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.