Rootsi ajalehele Svenska Dagbladet antud
intervjuus ütles Saksamaa endine kantsler ning nüüd Läänemere põhja torujuhet
rajava firma Nord Stream nõukogu esimees Gerhard Schröder, et kui Rootsi peaks
gaasijuhtmele ei ütlema, tähendaks see vastuollu minekut kogu
Lääne-Euroopaga.
„Ma ei usu, et üks riik tahaks takistada Prantsusmaal, Suurbritannial, Hollandil, Saksamaal, Taanil ja teistel ELi riikidel oma energiavarustust kindlustada,” ütles Schröder, kelle sõnul tegeleb ta pärast kantsleriametist lahkumist nüüd „aastatuhande kõige olulisema küsimuse” - energiavarustusega. „Selles kontekstis on Euroopa tugevad sidemed Venemaaga suur eelis.”
Nädala algul ütles Schröderi endine parteikamraad, Rootsi sotsiaaldemokraatide liider Mona Sahlin, et gaasitoru rajamine Läänemere põhja tuleb peatada. „Minu Rootsi kolleegidel on õigus oma arvamusele. Me loodame aga siiski nad oma poolele võita, andes kõigile nende küsimustele ammendavad vastused,” ütles Schröder.
Küsimuse Venemaa poliitilistest ambitsioonidest pareeris Schröder Suurbritannia maineka instituudi seisukohaga: „Suurim risk ei ole tarnete katkemine. Suurim risk on hoopis Euroopa ja Venemaa majanduse ühe alustala lõhkumine, mis on olnud mitmeid aastakümneid mõlemale poolele kasulik ning mis on aidanud ka kontrolli all hoida süsinikdioksiidi heitmed.”
Rootsi peaministri Fredrik Reinfeldti jaoks on gaasitoru eelkõige keskkonnaküsimus. Kui Rootsi valitsusel tuleb projekti kohta varsti oma sõna öelda, siis lähtutakse Rootsi ja rahvusvahelistest seadustest. „Keskkonnaaspekt on kõige olulisem,” rõhutas Reinfeldt, kelle sõnul on gaasitoru olemuselt kommertsprojekt, mida Rootsi kaalub niisama korrektselt kui Rootsi ootab oma firmade investeerimisplaanide läbivaatamist teistes riikides. Otsust ei peaks peaministri arvates politiseerima, kirjutas Svenska Dagbladet.
Nord Streami gaasijuhtme projekt näeb ette ka Gotlandi lähistele teenindusplatvormi rajamist .
Seotud lood
Läänemere põhja gaasitoru rajada sooviv
firma Nord Stream on valmis kulutama üle 100 miljoni Rootsi krooni Gotlandi
saare sadama laiendamiseks ning kultuuri- ja uurimisprojektide
rahastamiseks.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.