Peaminister Andrus Ansip ütles intervjuus
SL Õhtulehele, et 11% kasvutempo ei saa olla pikaaegne ja palgad kasvada
tootlikkusest kiiremini.
Ansipi meelest ei oota Eestit ei majanduslangus ega majanduskrahh. "Majandus kasvab kiiresti, teatud kasvutempo aeglustumine oli oodatud ja seda me ka taotlesime. Kasvutempo ei saa olla 11% pika aja jooksul, kui kasv oli 11%, siis süüdistati valitsust, et me ei võta ülekuumenemise vastu midagi ette. Eesti praegune majanduskasv 6,4% on ELi üks kõrgemaid. Seega jutt meie majanduse langusest pole matemaatiliselt ega sisuliselt õige. Kui krahh või kriis on selline, et tööpuudus on 4,2%, siis ma julgen öelda, et sellises kriisis või krahhis ma ainult tahaksingi elada. Ettevõtjad on liiga palju keskendunud makromajanduse probleemidele. Rohkem peaks keskenduma oma ettevõtetele. Iga ettevõtja peab mõtlema, et mis saab, kui palka peaks maksma 20–30% rohkem ja samas tuleb püsida ka konkurentsivõimelisena," lisas ta.
"Palgakasv oli eelmisel aastal ja tänavu väga suur, mõne arvates liigagi suur. Majandus ei kannata nii suuri tõuse välja. Vaid lühikese aja jooksul saavad palgad kasvada majandusest kiiremini, aga kaua ei saa see nii kesta. See saab tulla ettevõtja kasumi vähenemise arvelt. Üldiselt ei saa palgad kasvada tootlikkusest kiiremini," sõnas peaminister.
Seotud lood
Kui mullu pakkusid analüütikud Eesti
majanduskasvuks julgelt 8–9 protsenti, siis tänavu usub ka kõige optimistlikum
ennustaja vaid 5,8-protsendilist tõusu.
Tallinna linnapea Edgar
Savisaar arvab, et peaminister Andrus Ansip on küüniline
ja üritab maksutõusus süüdistada Keskerakonda.
Ajalehe Postimees tellitud Emori küsitlus
näitas, et et 36 protsenti Eesti elanikest peavad aasta kõige meeldejäävamaks
inimeseks peaminister Andrus Ansipit
Eesti peaminister Andrus Ansip ütles täna
riigikogu kõnepuldist teadus- ja arendustegevuse olukorrast ülevaadet andes, et
ennustas juba aasta tagasi, et majanduses tuleb kohandumine.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.