Novaator teeb Wiredi vahendusel ülevaate
ideedest, mida teadlased pakkusid tänavu välja selleks, et maailm kliima
soojenemisest päästa. Seeria esimese loo leiad siit: Päästke maailm! 10 hullumeelset ideed I
Columbia ülikooli füüsik Klaus Lackneril tuli idee: umbes 100 meetri kõrgused torud (pildil) mahutaksid igal aastal umbes 15 000 auto poolt atmosfääri paisatud kasvuhoonegaasi. Kui katta selliste torudega USAs Arizona osariik (selleks tuleb kokku liita Eesti, Läti, Leedu, Austria pindalad ja pool Belgiat veel pealekauba), jätkuks torudest nii palju, et kõik inimkonna poolt toodetud kasvuhoonegaasid saaks kinni püütud.
Samas puudub selgus, kuhu see CO2 sealt torukestest edasi läheb. Üks võimalus on pumbata seda maa alla, aga kriitikud väidavad, et see pulbitseb gaas tagasi maa peale. Lackner ise pooldab ideed, et CO2 tuleb muuta lubjakiviks.
Aprillis sai Arizonas asuv Global Research Technologies valmis esimese katseeksemplariga Lackneri CO2-püüdjast. Lackner ütles: „Iga kilo maa alt võetud süsiniku kohta tuleb maa alla ladustada teine kilo süsinikku.”
Seotud lood
Tucsonis (Arizona) paiknev Global Research
Technologies küsib: milleks on tuulegeneraatorid vajalikud, kui sama suur
aparaat võib atmosfäärist päevas eemaldada tonni süsinikdioksiidi - mitusada
korda rohkem, kui üks tuulik emissioone kokku hoiab?
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”