Tänane ETV saade Pealtnägija tutvustas
küberpettusi, mille sooritas jõukate vanemate poeg, kes veebipoest võõraste
krediitkaardiandmetega kalleid kaupu tellis.
Pealtnägijaga võttis ühendust Tartus asuv veebipood, kus ühe ostja maksed kahtlased tundusid. Äsja oli veebipood hakanud müüma kallimat sorti tehnikakaupa nagu fotoaparaadid ja muu.
Helistas Artjomi nimeline mees ja tellis 20 000 krooni eest kaks toodet. Need saadeti talle ära, kuidas ta maksis, esialgu ei uuritud. Kahe päeva pärast tellis sama Artjom jälle kaupa ning siis täheldasid müüjad, et ta kasutas maksmisel erinevate krediitkaartide andmeid. Ühel juhul oli maksjaks eestipärase nimega naine, teisel juhul välismaalasest mees.
"Meie jaoks hakkas tunduma, et asi pole õige," rääkis veebipoe juhataja. Siinkohal asus tegutsema Pealtnägija, kes tõmbas selga postikulleri ametirõivastuse ning istus ka vastava logoga autos. Tellitud iPode kohale viies ilmnes, et 18aastane küberkurjategija elas Tallinna eliitrajoonis. Tema isa tegeleb transpordi- ja kütuseäriga.
"Netiotsing annab temast pigem pildi kui nohikust," iseloomustas Pealtnägija toimetaja Rasmus Kagge noort küberkurjategijat. Jõulude eel pidas politsei poisi kinni. Tema sooritatud 10 ostutehingu taga oli pisut vanem ja kriminaalkorras karistatud noormees, kes viskas oma kaks sõpra tankistina vette. Veebipoest telliti kaup nende kodustele aadressidele.
Krediitkaardipettuste eest võib Artjomi oodata kuni viieaastane vanglakaristus.
Krediitkaardipettuse ohvriks on lihtne langeda. Selleks tasub külastada küsitava turvalisusega veebipoode ning vaid täiskasvanutele mõeldud veebilehti või sisestada oma andmed mõne internetipanga võltsitud veebilehele.
"Sa ei tohi muutuda julgeks, et ah, mul on viirusetõrje olemas," kommenteeris arvutispetsialist Peeter Marvet ja demonstreeris Pealtnägijale, kuidas võltsitud veebilehe abil krediitkaardiandmeid varastatakse.
Krediitkaardiandmeid saab osta ka arvukatest internetifoorumitest. Nende hinnad algavad 1 dollarist.
Küberkuritegevuselt on Eesti maailmas esirinnas.
Seotud lood
Arvutiturbe uurimisega tegelev firma Panda
Research hoiatab oma analüüsis uut tüüpi viiruste eest, mis suudavad kasutajate
pangakontodelt raha varastada, ilma et kasutaja seda märkaks, kirjutas Hillar
Aarelaid CERTist.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.