Tartu Ülikooli majandusteaduskonna
professor Urmas Varblane ütles ETV tänahommikuses saates „Terevisioon“, et
valesti arvavad need, kes loodavad hakkama saada vaid siseturule suunatuna.
„Viga oli see, et uskusime, et suudame elada vaid siseturu peal. See oligi mõnd aega võimalik, kuna võtsime palju laenu. Nüüd aga tuleb vaadata, mida saame toota ja müüa välismaale,“ rääkis Varblane.
Professori sõnul on läbi aeg, mil peamine märksõna oli odav tööjõud. „Üks tsükkel hakkab läbi saama ja algamas on uus. Praegu on tegemist ümberstruktureerimise algusega, kus enam ei saa edasi konkureerida odava tööjõuga,“ märkis ta.
Samas lisas Varblane, et olukorda ei saa lahendada ja oma tootlikkust tõsta töötajad ise, vaid sellega tuleks tegelda kõrgemal juhtimistasemel. „Küsimus on selles, millises osas on tegevus tootmisahelas, kui kallist tööd tehakse,“ rääkis ta.
Riigi osa olukorra lahendamises on Varblase hinnangul selles, et käivitada tegevusi, mis panevad protsessid käima. Peamine, et riik ei toimi tühikäigul, kus näiteks olukorras, kus struktuurifondide raha Eestisse enam ei voola, on läbi ka fondi toetuste kasu.
Üheks suuremaks probleemiks siin on Varblase sõnul koostöövalmiduse puudumine. „Puudub koostöö ettevõtete vahel, ettevõtete ja riigi vahel jne. Üritame üksi hakkama saada. Mujal aga tehakse koostööd ja ollakse seetõttu edukamad,“ märkis Varblane.
Täna toimuval Eesto Arengufondi korraldatud arengufoorumil tutvustatakse Urmas Varblase juhtimisel Tartu Ülikoolis äsja valminud teadusuuringut „Eesti majanduse konkurentsivõime hetkeseis ja tulevikuväljavaated”.
Seotud lood
Eesti Arengufondi juhatuse esimees Ott
Pärna rääkis ETV tänahommikuses „Terevisioonis“, et Eestis teenitud raha tuleks
jätta siia, mitte viia Balkanile.
Eesti arengufondi juhatuse esimees Ott
Pärna ütles aripaev.ee-le, et Eesti jõuab kindlasti rikaste riikide hulka, kuna
oleme piisavalt väike, et kiiresti muutuda.
Arengufondi juhi Ott Pärna sõnul tuleb
Eestis majanduse struktuuri muuta, vastasel korral ei jõua me kunagi arenenud
riikide tasemele.
Eesti Arengufond ja Tartu Ülikool
allkirjastasid täna leppe, mille tulemusena valmib aasta lõpuks mahukas uuring
Eesti majanduse olulisemate sektorite konkurentsipositsioonidest ja
tulevikuväljavaadetest.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.