Euroopa Liit suurendab sellel aastal küll
pisut piimakvooti ning otsib võimalusi, kuidas bioenergia tootmine vähem
toidukaupade hindu mõjutaks, kuid midagi väga tõhusat toidu kallinemise vastu
ette võtta ei taheta.
Eelmise aasta teises pooles tegi kiire hinnatõusu läbi piima ja teravilja hind, mis on kohati toidu hindu tõstnud kümneid protsente. Tänavu oodatakse aga liha hinna tõusmist, sest kallinenud teravilja tõttu teenib näiteks seakasvatusega vaid kahjumit, kirjutas postimees.ee.
Nädala lõpul Berliinis maailma suurimal toiduainete ja põllumajandusmessil olnud Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Mariann Fischer-Boel rõhutas mitmes oma esinemises, et hinnad on küll tõusnud ja tõusevad veelgi, kuid midagi selle suhtes ette ei võeta. „Kui me võrdleme näiteks või hinda täna ja paarikümne aasta eest, siis see on hoolimata eelmise aasta hinnatõusust ikka veel toonasest odavam,“ rääkis ta. „Ja seda ka vahepealset üldist inflatsiooni arvestamata.“
Korda ei lähe komisjonile väga ka tõsiasi, et eelkõige viimastel aastatel liitunud 12 uue riigi elanikele on toidukaupade kallinemine märksa tõsisemaks löögiks ning neid Kesk-Euroopa trendid väga ei lohuta.
Eelmise aasta hinnatõusul oli Boeli kinnitusel ka mitmeid selliseid põhjuseid, mida tänavu enam tekkida ei tohiks. Näiteks ei soosinud eelmisel aastal põllumehi mitmel pool üle maailma ilm, mistõttu jäid saagid loodetust kesisemaks. „Ega see hinnatõus kesta lõputult,“ kinnitas ta.
Seotud lood
Tänavu ei leidu naljalt kaupa või teenust,
mis kallimaks ei lähe. Tavaline neljaliikmeline pere peab seetõttu arvestama
vähemalt 1000kroonise lisakuluga iga kuu. Ka juhul, kui ei elata sugugi ülemäära
priiskavalt.
Saksamaa rahandusministeeriumi tellitud
uuringust ELi eelarve rahastamise lihtsustamiseks plaanitud ELi maksu kohta
selgus, et see tekitaks euroliidu kodanike vahel suurt ebavõrdsust ja selle
rakendamine osutuks keeruliseks, vahendas postimees.ee.
Läti üks suurimaid jaemüüjaid Maxima
Latvija veeretab toidukaupade järsu hinnatõusu tööstuse kaela, kirjutab
majandusleht Biznes Baltija.
Praeguseks peaks suurem hinnatõususurve
toidukaupade osas läbi olema, prognoosib rahandusministeerium.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele