Hansapanga strateeg Pertti Rahnel kirjutas
Investori uudiskirjas, et 2008. aastal on põhjust mõõdukaks optimismiks, sest
Euroopa majandustsükkel on tugev, arenevad majandused on USA-st oluliselt vähem
sõltuvaks muutunud ning aktsiaturgude hinnatase on soodne.
Viimased viis aastat on aktsiaturud olnud selgelt tõusufaasis, samas oleme igal aastal näinud vähemalt ühte suuremat langust, millele on alati järgnenud kiire hinnatasemete taastumine.
Praegune langus on olnud pikem ja tugevam kui eelmistel kordadel. Rahneli sõnul ei ole tegemist pikaajalise aktsiahindade langusfaasi algusega. Eelmise langustsükli käigus 2000 kuni 2002. aastatel langesid paljud maailma juhtivad aktsiaindeksid oma tipptasemetelt ligi 40%.
Kesk- ja Ida-Euroopa aktsiaturgude kõikumised on ennekõike põhjustatud investorite emotsioonidest ja üldistest valitsevatest negatiivsetest meeleoludest. Finantsturge enim mõjutava USA majandusega on regioonil vähe seost – peamised kaubandussidemed on seotud Euroopaga, sest ainult 1 - 2% Kesk- ja Ida-Euroopa kaupadest eksporditakse Ühendriikidesse.
Hetkel on Kesk- ja Ida-Euroopa aktsiaturud põhjendamatult üle müüdud. Regiooni aktsiate keskmine hinna ja kasumi suhe on hetkel ajalooliste andmetega võrreldes väga soodne. Seda toetavad ka regiooni ettevõtete tõusnud kasumiootused ja stabiilselt kõrge majanduskasv.
Globaalsetest aktsiaturgudest suuremat tõusuruumi on Venemaa turgudel. Prognooside kohaselt kasvab Venemaa majandus 2008. aastal 7,5% ja RTS indeksi aastaseks tõusuks prognoosivad analüütikud 17%.
Hetkel on küll Venemaale suhteliselt vähe välisinvesteeringuid tehtud, kuid Hansapanga strateegi kinnitusel on trend tõusev ja see toetab ka üldist majanduskasvu. Kõige suuremat potentsiaali omavad sektorid on maailmaturgudel tõusvate kütusehindade toel gaas ja elekter ning venelaste suureneva sissetuleku tõttu kinnisvara. Peamiseks valukohaks on Venemaa puhul kõrge inflatsioon ja liigne sõltumine toorainete ekspordist.
Seotud lood
2007. aastal pakkus parimat
teenimisvõimalust eurodes arvestatuna Hiina aktsiaturg, mis kerkis 150,6
protsenti. Saja protsendi künnise ületas 113,3 protsendise tõusuga ka Ukraina
aktsiaturg.
Rootsi varahaldusfirma East Capital märgib
oma 2008. aasta Ida-Euroopa turgude prognoosis, et aasta võib positiivselt
üllatada.
Vaatamata ees seisvale majanduslanguse
ohule, kontrolli alt väljas olevale jooksevkonto defitsiidile, nõrgenevale
dollarile ning elamuehituse kokku kukkumisele, on Dow Jonesi tööstuskeskmine
käitunud teistest suurest aktsiatest paremini.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.