Konkurentsiameti sõnul liiguvad nii Eesti
Posti juhid kui ka üks Express Posti omanikest Hans H. Luik kriminaalmenetluse
kursil, kuna osapooled on pidanud läbirääkimisi postituru jagamise
teemal.
Kolmapäevases Äripäevas tunnistasid nii Eesti Posti juhatuse liige Ahti Kallaste kui ka Express Posti üks omanikest Hans H. Luik, et osapooled on kohtunud ja arutanud võimalusi turgu jaotada.
“Ekspress Grupi ja Eesti Meedia nägemuse kohaselt võiksime me kõik Eesti Posti kandes olevad kirjad laiali vedada nende piirkondades, kus me praegu tegutseme. Jah, me oleme sellel teemal kohtunud ka Eesti Postiga, kuid praegu meil tuleviku kohta ühist nägemust ei ole,” rääkis Luik teisipäeval Äripäevale. “Ma ju ütlesin, et midagi konkreetset ei ole arutatud,” teatas Luik eile õhtul ja palus, et Äripäeva ajakirjanikud ta pooleks aastaks rahule jätaksid.
“Me suhtume äärmiselt halvasti uudisesse, et Eesti Posti juhid on teinud konkurentidele ettepanekuid, kuidas turgu jaotada, ja vastupidi,” sõnas konkurentsiameti konkurentsiteenistuse analüüsiosakonna juhataja Anna Mazur. “Kui nad tahavad kriminaalmenetluse kaela saada, siis nad on shy;õigel teel.”
Ta lisas, et ettevaatlik peaks olema ka Ekspress Grupi ja seeläbi Express Posti suuromanik Hans H. Luik, kes Äripäevale postiturgu puudutavaid kohtumisi tunnistas.
“Eesti on nii väike, et pole mõtet igast kohtumisest paanikat tekitada. See on täiesti normaalne äritegevus, et inimesed kohtuvad ja arutavad asju,” kommenteeris Eesti Posti nõukogu esimees Meelis Atonen. Ta lisas, et kui Eestis on mitu laialikandevõrku ja üks osapool teeb teisele ettepaneku nende ostmiseks, ei saa see olla karistatav.
Turu võimaliku jagamise arutamist ei osanud Atonen kommenteerida, kuna nõukogu tasemel pole tema sõnul kohtumisi toimunud.
Eesti Posti juhatuse liikme Ahti Kallaste sõnul on kohtunud firmade tegevjuhid, kuid peamised läbirääkimised toimuvad madalamatel tasemetel.
“Loomulikult ei ole kohtutud nalja pärast, aga konkurentsiameti asi pole meile öelda, kellega me tohime kohtuda ja kellega mitte. Ühelegi konkreetsele kokkuleppele me ju jõudnud pole,” rääkis Kallaste.
“Express Post pakkus omalt poolt välja, et meie andku nende piirkonnas kirjade kanne neile, ja meie pakkusime vastu, et kuna me lehti välja ei anna, siis ärgu nemad kirju ka vedagu,” sõnas Kallaste.
Kallaste nimetas sellist sõnastust osalt huumoriks, kuna kokkulepet ettevõtete vahel sellele arutelule ju ei järgnenud.
Konkurentsiameti esindaja ei osanud eile veel öelda, kas nad hakkavad Eesti Posti ja tema konkurentide seniseid kohtumisi uurima. “See on väga värske uudis meie jaoks. Tundub, et nad pole kuskile jõudnud oma kokkuleppesoovidega, aga juba fakt, et nad läbi räägivad, on väga taunitav,” märkis Mazur.
Konkurentsiameti esindaja lisas, et mis tahes konkurendid ei tohiks mitte mingil juhul pidada läbirääkimisi teemadel, et sina teed seda ja mina seda.
Seotud lood
Eesti Post tegi täna Ekspress Grupile
ettepaneku osta Express Post - postifirma, mille peamiseks tegevusvaldkonnaks on
ajakirjanduse hommikune kojukanne suurlinnades ja nende ümbruses.
Eesti Posti nõukogu esimees ja endine
tipp-poliitik Meelis Atonen kinnitas Äripäevale, et Eesti Posti ja Express Posti
juhtide kohtumiste selgitamiseks konkurentsiametile helistamine ei ole mingil
juhul telefoniõigus, vaid seadusekuuleka kodaniku ja ettevõtte nõukogu esimehe
loomulik käitumine.
Rootsi konkurentsiametile ei piisaks tuntud
poliitiku telefonikõnest, et loobuda võimalike konkurentsi kahjustavate
kohtumiste täiendavast uurimisest, nagu juhtus hiljuti Eestis.
Konkurentsiameti konkurentsiteenistuse
analüüsiosakonna juhataja Anna Mazur ütles aripaev.ee-le, et hetkel Eesti Posti
ja Express Posti läbirääkimisi uurima ei hakata.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.